SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

TCL 40 NXTPaper / Chráni vaše oči

1

Výrobcovia smartfónov sa pri uvádzaní noviniek veľmi radi chvália lepším výkonom, foto­aparátmi, výnimočným dizajnom či super jasným displejom. V reálnom svete však používateľ veľa z týchto vlastností nevyužije, a tak zostávajú iba ozdobou marketingových materiálov. TCL so svojou novinkou TCL NXTPAPER na to ide trochu z iného konca. Prináša smartfón, ktorý plnohodnotne nahradí čítačku kníh a pritom poskytuje vlastnosti a výkon strednej triedy smartfónov za veľmi zaujímavú cenu.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Dizajn novinky je skôr nenápadný, ale prednej strane dominuje 6,78" FHD+ displej NXTPAPER. Ten je navrhnutý tak, aby poskytoval vysokú úroveň komfortu pre oči. NXTPAPER však zďaleka nie je iba LCD displej s matným povrchom, ide o upravenú verziu tradičného LCD. Bežný LCD displej pozostáva z vrstvy LCD, ktorá generuje farby umiestnené nad podsvieteným panelom. Panel NXTPAPER emituje biele svetlo a slúži ako základ jasu na LCD displeji. Na emitovanie bieleho svetla generuje panel široké spektrum svetla, ktoré sa kombinuje do bieleho svetla. Spektrum svetla v rozsahu 400 až 495 nm môže zaťažovať oči pri dlhodobom pozorovaní. Aby to výrobca prekonal, tradičné podsvietenie nahradil špecializovaným priehľadným podsvietením. Napriek tomu, že sa označuje ako reflexný LCM, jeho charakter je podobný transflexnému podsvieteniu. Táto technológia podsvietenia zahŕňa prvky reflexného a prenosového (tradičného) spôsobu podsvietenia.

Pri bežnom používaní sa na osvetlenie displeja používa tradičné podsvietenie. No keď je režim NXTPAPER zapnutý, aktivuje sa reflexný režim, ktorý odráža okolité ambientné svetlo smerom k displeju. TCL uvádza, že v porovnaní s tradičným podsvietením tento displej neemituje modré svetlo. Napriek tomu je schopný zobrazovať plnofarebné obrázky. Pri teste s porovnaním výstupu displeja medzi normálnym režimom a režimom NXTPaper vidieť, že medzi týmito režimami skutočne nedochádza k poklesu farieb. O niečo však klesne jas, pravdepodobne pre odstránenie modrého svetla a odrazenie svetla prostredia ako podsvietenie. Povrch displeja je matný, čo mu dodáva unikátne antireflexné vlastnosti. Vytvára papierový efekt nielen na dotyk, ale aj pri písaní priloženým perom. TCL 40, ako transreflexný podsvietený LCD displej, nezabúda na zobrazenie veľmi živých farieb. Je schopný produkovať farebný gamut s rozsahom 96 % NTSC, vhodný na každodenné sledovanie médií bez straty farieb.

Ja som mal na test verziu s veľmi peknou metalickou modrou zadnou stranou a matnou modrou na bokoch. Tieto farby však používateľ prvý a poslednýkrát uvidí po vybalení, než smart­fón zasunie do priloženého čierneho silikónového puzdra, ktorého súčasťou je aj dotykové pero. To má v puzdre svoje miesto vzadu, takže smartfón je pri položení na stôl vždy našikmo. Pravákom to prekážať nebude, lebo nadvihnutá je ľavá strana. Výhoda puzdra je v tom, že má aj výklopný stojanček, ktorý umožňuje jeho postavenie na šírku, napríklad na sledovanie videa. Na pravej strane je okrem obvyklého tlačidla na reguláciu hlasitosti aj tlačidlo zapnutia so senzorom odtlačkov prstov. V puzdre je naň prehĺbenie na prst. Zariadenie je vybavené dvojicou reproduktorov, ktoré umožňujú prehrávanie priestorového zvuku DTS, ktorý je aktivovaný prostredníctvom možnosti 3D Boom Sound v menu. Zvukový prejav je však pomerne slabý, s chýbajúcimi basmi a pomerne nízkym výkonom.

Vo výbave je trojica zadných fotoaparátov – 50 Mpx hlavný, doplnený o 5 Mpx ultraširokouhlý fotoaparát a 2 Mpx makro. Pre milovníkov vlastných portrétov je tu aj 32 Mpx predná kamera. Hlavný fotoaparát podporuje pixel binning (spájanie pixelov), takže si môžete vybrať 50 Mpx fotku za dostatku svetla alebo 8 či 12 Mpx za horších svetelných podmienok. Vo videu ponúka maximum na 1080 30p, čo je dnes už skutočne málo.

Zariadenie je poháňané procesorom MediaTek Helio G88, ktorý poskytuje dostatok výkonu na každodenné produktívne úlohy a necháva priestor aj na zábavu, nie však veľa. Je vybavený 256 GB úložiskom a 8 GB RAM, s ďalšími 8 GB virtuálneho rozšírenia RAM, podporuje aj externé úložisko až do 2 TB v podobe karty microSD.

Priložené pero je pasívne, takže nevyžaduje napájanie, ale chýbajú mu funkcie ako citlivosť na tlak, prispôsobiteľné tlačidlá alebo, čo je dôležitejšie, blokovanie dotykov. V podstate iba napodobňuje dotyk prsta na obrazovke. Špička pera nie je vymeniteľná, čo zvyšuje pravdepodobnosť poškriabania obrazovky v priebehu času. Druhým bodom je softvér Jnote, ktorý je len skúšobnou verziou, pričom používatelia musia po uplynutí skúšobnej doby zaplatiť za úplnú verziu. Hoci je Jnote jeden z lepších soft­vérov na poznámky na trhu, myslím si, že TCL mohlo zahrnúť niečo iné, aby ho používatelia mohli lepšie využiť. Pero môžete použiť aj v iných aplikáciách, jeho reakcie sú však niekedy oneskorené, takže keď píšete alebo kreslíte trocha rýchlejšie, vynecháva začiatok čiary. Snímanie polohy navyše nie je z najpresnejších, a tak sú čiary často trochu kľukaté.

TCL 40 Nxtpaper je vybavený veľkou batériou s kapacitou 5010 mAh, ktorú možno navyše rýchlo nabíjať výkonom 33 W. Pri občasnom využívaní tak zariadenie vydrží až 3-4 dni, pri intenzívnej nepretržitej záťaži asi 6,5 hodiny. Nabitie z 10 na 100 % zaberie hodinu a 52 minút.

TCL 40 NXTPaper môže byť zaujímavou voľbou hlavne pre špecifickú cieľovú skupinu, ktorá obľubuje čítanie e-kníh. Škoda len, že výrobca s týmto unikátnym displejom neponúka aj nejaký skutočne výkonný model.

Jeho jedinečné funkcie, solídny výkon a výhodná cena ho činia pozoruhodným konkurentom v danom segmente. Ak dávate prednosť výraznej technológii a funkcionalite elektronických kníh, tento telefón je hodný zváženia.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Displej, kvalita spracovania, veľmi dobrá výdrž, dizajn, pero a obal v cene, rýchle nabíjanie
- Slabší výkon, iba pasívne pero, slabší zvuk, video iba 1080p30

PARAMETRE:

TCL 40 NXTPaper: Displej 6,78" LCD IPS so špeciálnou antireflexnou vrstvou (1080 × 2460), čipová súprava: MediaTek Helio G88, pamäť: 8 GB + 256 GB, microSD, fotoaparát: zadný 50 Mpx, 5 Mpx, 2 Mpx, predný 32 Mpx, USB typ C, bluetooth 5.1, NFC, Wi-Fi 5, Android 13 TCL UI, batéria LiPol 5100 mAh, vstavaná, rýchle nabíjanie 33 W, rozmery: 168,16 × 75,53 × 7,89 mm, hmotnosť: 195 g 

Cena: 199 EUR

HODNOTENIE: 8/10

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

1 komentár

laco melíško reakcia na: TCL 40 NXTPaper / Chráni vaše oči

13.12.2023 13:12
Úbohá recenzia, ani fotky smartfónu, ani fotky zo smartfonu, proste nič....radšej to nerobte
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať