
Spojenie ľudských mozgových buniek s umelou inteligenciou prekonáva tradičné počítače
Výskum pod vedením Monash University, zameraný na pestovanie ľudských mozgových buniek na kremíkových čipoch s novými schopnosťami kontinuálneho učenia, ktoré majú zmeniť strojové učenie, získal takmer 600 000 austrálskych dolárov v prestížnom programe National Intelligence and Security Discovery Research Grants. Nový výskumný program, ktorý vedie docent Adeel Razi z Turnerovho inštitútu pre mozog a duševné zdravie v spolupráci s melbournským startupom Cortical Labs, zahŕňa pestovanie približne 800 000 mozgových buniek žijúcich v miske, ktoré sa potom „učia“ vykonávať vybrané úlohy.
V minulom roku výskum tímu upútal celosvetovú pozornosť schopnosťou mozgových buniek hrať jednoduchú počítačovú hru Pong, podobnú tenisu. Podľa docenta Raziho práca výskumného programu využívajúca laboratórne vypestované mozgové bunky vložené do kremíkových čipov „spája oblasti umelej inteligencie a syntetickej biológie s cieľom vytvoriť programovateľné biologické počítačové platformy“.
„Táto nová technologická schopnosť môže v budúcnosti prekonať výkon existujúceho hardvéru založeného výlučne na kremíku,“ povedal Razi. „Výsledky takéhoto výskumu by mali významné dôsledky vo viacerých oblastiach, ako sú okrem iného robotika, pokročilá automatizácia, rozhrania mozog-stroj a objavovanie liekov.“
Podľa Raziho nová generácia aplikácií strojového učenia, ako sú autonómne autá, autonómne drony, doručovacie roboty, inteligentné ručné a nositeľné zariadenia, si bude vyžadovať nový typ strojovej inteligencie, ktorá sa dokáže učiť počas celého svojho života. Toto „nepretržité celoživotné učenie“ znamená, že stroje môžu získavať nové zručnosti bez toho, aby ohrozovali staré, prispôsobovať sa zmenám a aplikovať predtým získané vedomosti na nové úlohy – a to všetko pri šetrení obmedzených zdrojov, ako je výpočtový výkon, pamäť a energia.
Cieľom projektu je systém DishBrain, pestovanie ľudských mozgových buniek v laboratórnej miske, aby sa pochopili rôzne biologické mechanizmy, ktoré sú základom celoživotného nepretržitého učenia. Grant sa má využiť na vývoj lepších strojov s umelou inteligenciou, ktoré budú kopírovať schopnosť učenia týchto biologických neurónových sietí. To pomôže rozšíriť kapacitu hardvéru a metód do takej miery, aby sa stali životaschopnou náhradou za kremíkové počítače.
Zdroj: monash.edu.
Zobrazit Galériu