SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Spoločnosť Scania urýchľuje nasadenie autonómnej prepravy medzi dopravnými uzlami

Tlačové správy
0

Spoločnosť Scania spúšťa komerčný pilotný program autonómnej prepravy (Autonomous Commercial Pilot Programme). V pláne sú automatické riešenia s využitím popredných technológií od spoločnosti Plus.

SAMSUNG 042024 Advertisement  

Spoločnosť Scania spustením komerčného pilotného programu autonómnej prepravy (Autonomous Commercial Pilot Programme) pokračuje v strategickom vývoji autonómnych riešení prepravy medzi dopravnými uzlami. Ako člen skupiny TRATON bude tiež spolupracovať s americkou spoločnosťou Plus, ktorá vo vozidlách spoločnosti Scania a skupiny TRATON implementuje plne autonómnu technológiu SuperDrive™ úrovne 4.

Komerčný pilotný program autonómnej prepravy spoločnosti Scania je súčasťou úsilia sprístupniť zákazníkom možnosť testovania autonómnych vozidiel a predvádzať ich v rámci prevádzky medzi prepravnými uzlami. Ďalej sa zameriava na tvorbu koncepcií, ktoré bude možné prevádzkovo ďalej rozširovať, aby zákazníkom prinášali skutočnú pridanú hodnotu.

Pre bezpečnejšiu, efektívnejšiu a udržateľnejšiu jazdu 

Spustenie programu spoločnosti Scania prichádza v období, keď zákazníci hľadajú dôveryhodných a spoľahlivých partnerov, s ktorými sa pustia do vývoja a zavádzania autonómnych vozidiel v rámci svojho podnikania. Toto nové riešenie vyniká tým, že sa dá prispôsobiť konkrétnym trasám a prepravným profilom zákazníkov.

„Našim záväzkom je vyvíjať riešenia v oblasti autonómnej prepravy, ktoré sú kompletne prepojené. Znamená to, že technológie sú šité na mieru a podpora sa poskytuje priamo od výrobcu. Riešenia sú navrhnuté tak, aby ich naši zákazníci mohli prevádzkovať v rámci existujúcej infraštruktúry a prevádzkových procesov,“ opisuje Peter Hafmar, viceprezident spoločnosti a vedúci oblasti autonómnych riešení.

Očakáva sa, že riešenie v oblasti autonómnej prepravy medzi dopravnými uzlami od spoločnosti Scania nielenže pomôže zákazníkom zvýšiť efektivitu prepravy, znížiť emisie a zvýšiť bezpečnosť na cestách, ale pomôže tiež riešiť celosvetovo stále väčší nedostatok vodičov.

Plánuje sa ďalšie rozširovanie programu autonómnej prepravy

Scania autonómne riešenie prepravy testuje na švédskych cestách už od roku 2021, v roku 2024 plánuje rozšíriť pilotnú prevádzku u zákazníkov aj v ďalších európskych krajinách.

„Rozšírením programu autonómnej prepravy medzi dopravnými uzlami obsadzujeme v oblasti poskytovania autonómnych riešení zákazníkom poprednú pozíciu,“ hovorí Peter Hafmar. 

Nákladné vozidlá Scania vybavené systémom autonómneho riadenia úrovne 4 od spoločnosti Plus so záložným vodičom sa už testujú na verejne prístupných cestách v Európe. Obe spoločnosti spustia pilotnú komerčnú prevádzku a potom začnú so sériovou výrobou ktorá umožní nasadenie takých vozidiel v širšom meradle.

„Spoločnosť Plus veľmi teší, že si ju Scania zvolila ako dlhodobého partnera v oblasti autonómnych technológií. Zúročíme celosvetové skúsenosti pri zavádzaní nášho vysoko modulárneho a flexibilného softvéru na autónomne riadenie. Spoločnosti Scania tak pomôžeme urýchliť vývoj výkonných autonómnych nákladných vozidiel, ktoré sa bezpečne a jednoducho začlenia do prevádzky zákazníkov a budú sa komerčne nasadzovať v širšom meradle,“ uvádza Shawn Kerrigan, prevádzkový riaditeľ a spoluzakladateľ spoločnosti Plus.

Peter Hafmar dodáva: „Autonómne riadenie vnímame ako kľúčový prvok v rámci nášho kompletného sortimentu bezpečných, efektívnych a udržateľných riešení prepravy, ktoré je možné prispôsobiť konkrétnym potrebám každého zákazníka. Našu snahu v tomto smere významne posilňuje partnerstvo skupiny TRATON so spoločnosťou Plus.“

Viac informácií o pilotnom komerčnom programe autonómneho riadenia spoločnosti Scania nájdete v tomto videu.

Viac informácií o riešení v oblasti autonómnej prepravy v spoločnosti Scania nájdete tu.

O spoločnosti Plus
Spoločnosť Plus je globálnym poskytovateľom softvérových riešení na autonómne riadenie, ktoré siahajú od bezpečnostných systémov novej generácie s vodičom po vysoko automatizované systémy PlusDriveⓇ a SuperDriveTM bez vodiča. Spoločnosť Plus, ktorá má sídlo v kalifornskom Silicon Valley a pôsobí v USA, Európe a Austrálii, ocenil časopis Forbes ako jedného z najlepších startupových zamestnávateľov v USA a magazín Fast Company ako jednu z najinovatívnejších spoločností sveta. Otvorená platforma na autonómne riadenie spoločnosti Plus sa už dnes používa v komerčných vozidlách. Partneri ako Bosch, dm-drogerie markt, DSV, IVECO, Luminar, Nikola a Transurban spolupracujú so spoločnosťou Plus na podpore zavádzania prepravných riešení novej generácie. Viac informácií nájdete na tomto odkaze: www.plus.ai.

 

Podrobnejšie informácie poskytne:

Martin Přibyl, PR & PA Manager Scania CER (Czech Republic, Hungary, Slovakia)

Telefon: + 420 739 543 056, e-mail: martin.pribyl@scania.com

 

Scania je popredný svetový poskytovateľ riešení v doprave. Spolu s našimi partnermi a zákazníkmi sa usilujeme posunúť smerom k udržateľnému systému dopravy. V roku 2022 sme našim zákazníkom dodali 80 238 nákladných vozidiel, 4 994 autobusov a 13 400 priemyselných a lodných energetických systémov. Čisté tržby dosiahli viac ako 170 miliárd SEK, z toho viac ako 20 percent súviselo so službami. Spoločnosť Scania, ktorá bola založená v roku 1891, v súčasnosti pôsobí vo viac ako 100 krajinách a zamestnáva takmer 57 000 ľudí. Výskum a vývoj sa sústreďujú hlavne vo Švédsku. Výroba prebieha v Európe, a Latinskej Amerike s regionálnymi centrami produktov v Afrike a Ázii. Spoločnosť Scania je súčasťou spoločnosti TRATON GROUP. Ďalšie informácie nájdete na stránke: www.scania.sk

Scania

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať