SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement

Štvrté prasknutie kryptomenovej bubliny. Koniec či nová príležitosť?

9

V súčasnosti zažívame najvýraznejší tohtoročný prepad bitcoinu , ktorý sa tento týždeň dostal po prvý krát pod 30 000 USD za kus od 8. februára. Prišiel tak o viac ako 50 % hodnoty z aprílových maxím. Z trhovej kapitalizácie stratil za posledné dva mesiace približne 400 mld. USD. „Tento pohyb zapríčinil aj obrat Elona Muska, ktorý sa k bitcoinu otočil chrbtom a Tesla ho prestala prijímať na platby za automobily. Druhým dôvodom je čínsky regulátor – čínska centrálna banka. People's Bank of China varovala pred platbami v kryptomenách a platby nepodporila. Kryptomenový trh naďalej klesá aj vďaka víkendovým správam o zatváraní ťažiarských fariem,“ vysvetľuje Dominik Hapl, analytik Across Private Investments. Dodáva, že čínske orgány zatvárajú ťažiarenské farmy v niektorých provinciách a odhady hovoria, že týmto krokom je ohrozených až 50 % svetovej ťažiarskej kapacity bitcoinu. Ide tak o najvýraznejší pokles kryptomenového sektora od posledného prasknutia bubliny koncom roka 2018.

História sa neopakuje, ale rýmuje

Straty kapitalizácie sa počítajú v stovkách miliárd. „Ak to porovnáme s rokom 2018, kedy prišlo tretie prasknutie bubliny na bitcoine, môže nás čakať ešte značná časť poklesu. Prvou hranicou bola úroveň 30 tisíc, čo predstavovalo pokles 50 %. Nasledujúcou zastávkou môže byť 20 tisíc, čo je približne 70 % od vrcholov. Nasledovala by úroveň 10 tisíc USD, čo by bola pre bitcoin najnižšia hranica so stratou hodnoty o viac ako 80 % od aprílových vrcholov,“ konštatuje D. Hapl. Vravíte si – nemožné? Takéto percentuálne prepady sme videli pri treťom prasknutí bubliny pred tri a pol rokmi a je pravdepodobné, že to štvrté bude podobné. Či k tomu dôjde, nevieme, no vylúčiť sa to nedá. História sa neopakuje, ale rýmuje, hovorí staré príslovie z Wall Street.  

Technologický pokrok a výmena kráľa

Je pravdepodobné, že postupom času uvidíme aj výmenu na poste kráľa kryptomien. Bitcoinoví zástancovia tvrdia, že sa to nestane, pretože bitcoin má obrovskú popularitu a v tomto smere náskok pred všetkými ostatnými menami. Na druhej strane sú tí, čo poukazujú na fundamentálne nedostatky bitcoinovej siete a jej technologickú zastaranosť. Za pravdu im dáva aj štatistika transakcií – v bitcoinovej sieti rastú len veľmi pomaly. Z tohto pohľadu je jasné, že sa bitcoin neuchytil ako platobná sieť a je otázne, či sa tak vôbec niekedy stane. Naopak, uchytil sa ako „digitálne zlato“, teda ako protiinflačný uchovávateľ hodnoty pre tých, ktorí sa obávajú možného bankrotu súčasného finančného systému,“ vysvetľuje analytik Acrossu. Rast ceny podporuje aj fakt, že bitcoinov je obmedzené množstvo a v prípade, že bude pokračovať rast peňažnej zásoby – čo je pravdepodobné – cena bitcoinu vyjadrená v dolároch či eurách by mala rásť už len z dôvodu inflácie. Na koľko môže byť jeho pozícia ohrozená technologicky vyspelejšími konkurentmi je doposiaľ neznáme.

Nová kryptomena na obzore

Najnovšou kryptomenou, do ktorej sa vkladajú očakávania, je podľa D. Hapla práve Cardano. Názov Cardano je iba pomenovanie siete, kde sa platí menou ADA. Sieť má obmedzené množstvo mincí ADA ako bitcoin, a tak môže slúžiť ako protiinflačný uchovávateľ hodnoty. Analytik vysvetľuje, že Cardano prichádza s technológiou proof of stake, čo znamená, že transakcie v rámci siete neoverujete vypočítaním matematickej rovnice (proof of work) – ako v prípade bitcoinu či etherea – ale na základe vášho podielu mincí ADA. Ako je to možné? Ako majiteľ mincí ADA delegujete svoj overovací podiel na „pool“, ktorý overuje transakcie v rámci siete. Za toto overenie získa „pool“ nové mince ADA a vy odmenu. Výhodou je aj energetická nenáročnosť tohto systému, čím sa Cardano radí k ekologickým riešeniam kryptomenového problému s ťažbou. Cardano je prvou z kryptomien, ktorá má už rok fungujúci systém proof of stake a viac ako 2 000 overovacích poolov. Zabezpečuje sa tak široká diverzita siete. „Očakáva sa, že v tomto roku budú spustené aj smart kontrakty, čo vytvorí silného konkurenta pre ethereum, pretože bude mať rovnaké funkcie a pridáva ešte niečo navyše. Cardanu sa hovorí aj „Ethereum Killer“. Je otázne, či sa mu podarí naplniť svoj potenciál a získať širokú adopciu,“ upozorňuje analytik Hapl.

Popularita nováčikov je v plienkach

Popularitu a akceptáciu širokou verejnosťou môžeme merať aj počtom vyhľadávaní v rámci Google Trends. Tu sa jednoznačne potvrdzuje, že bitcoin je spomedzi kryptomien najvyhľadávanejší výraz a jeho konkurenti sú v tomto smere ešte v „plienkach“. Ak ich popularita vzrastie, malo by sa to odraziť aj na vývoji ceny.

Počet vyhľadávaní za 5 rokov – indexované

(modrá – bitcoin, červená – ethereum, žltá – Cardano) 


Zdroj: Google Trends

 

Investičná príležitosť v podobe ETF

Investovanie do kryptomien je možné nielen cez neregulované kryptomenové burzy, ale aj cez štandardné burzové nástroje. Jedným z nich sú burzovo obchodovateľné fondy ETF. Fond nakupuje kryptomeny a jeho cena má viac ako 95-percentnú koreláciu s vývojom samotnej kryptomeny. Výhodou je však podľa analytika aj to, že si nepotrebujete zriadiť peňaženku, presúvať kryptomeny a po roku držby dokonca neplatíte daň – čo je azda najväčší benefit. Pre bitcoin je to ETF s názvom XBT Bitcoin Tracker (EUR) – tento fond nakupuje bitcoiny v eurách. Pre nadšencov etherea je v ponuke XBT Ethereum Tracker (EUR). Pre fanúšikov ADA – Cardanovej siete existuje ETF s názvom 21 Shares Cardano ETP (EUR). „A nakoniec bonus v podobe ETF, ktoré investuje do 10 najväčších kryptomien podľa trhovej kapitalizácie – 21 Shares Bitwise Select 10. Pomery kryptomien sa v rámci fondu rebalansujú na mesačnej báze. Takýto fond zabezpečí participovanie na celom kryptomenovom svete – či sa už presadí akákoľvek zo spomínaných kryptomien alebo príde na scénu úplne nová,“ uzatvára Hapl.

Zobrazit Galériu

Across Private

Všetky autorove články

9 komentárov

mám v kryptopeňaženke 20 bitkoinov, čo s nimi? Darujem, píšte sem svoje emailové adresy, kto ich chcete: reakcia na: Štvrté prasknutie kryptomenovej bubliny. Koniec či nová príležitosť?

25.6.2021 17:06
Mám v kryptopeňaženke 20 bitkoinov, čo s nimi? Darujem vám ich niekomu? Ja to nechcem, je to bublina ako píšete. Napíšte sem vaše emialové adresy, tam to pošlem a rozdelím zdarma.
Reagovať

RE: parada, aj nam poslite bitcoin a co najviac: reakcia na: mám v kryptopeňaženke 20 bitkoinov, čo s nimi? Darujem, píšte sem svoje emailové adresy, kto ich chcete:

26.6.2021 12:06
cuterova@outlook.com
melankova@outlook.sk
barutkova@gmail.com
Reagovať

RE: RE: KONIEC ROZDÁVANIA BITKOINU, VŠETKO SA UŽ MINULO, VĎAKA ŽE STE SI POSLALI EMAILY reakcia na: RE: parada, aj nam poslite bitcoin a co najviac:

26.6.2021 13:06
DOBRE, VŠETKO SA UŽ ROZDALO, 20 BITCOINOV JE FUČ, UŽ NEPOSIELAJTE EMAILOVÉ ADRESY, TOTO JE KONIEC ROZDÁVANIA BTC, MAJTE SA FAJNE :-)
Reagovať

RE: môj email pre príjem bitkoinu zdarma: reakcia na: mám v kryptopeňaženke 20 bitkoinov, čo s nimi? Darujem, píšte sem svoje emailové adresy, kto ich chcete:

25.6.2021 17:06
mulantak@gmail.com
Reagovať

RE: RE: môj email pre príjem bitkoinu zdarma: reakcia na: RE: môj email pre príjem bitkoinu zdarma:

26.6.2021 20:06
co ti poslal na mejl? mejlom sa peniaze nedaju poslat.

RE: RE: paráda prišlo mi 0,10btc, dohodli sme sa mailom, týpek to fakt rozdáva, stačí mu poslať mail reakcia na: RE: môj email pre príjem bitkoinu zdarma:

26.6.2021 11:06
paráda prišlo mi 0,10btc v kyptopeňaženke, ten týpek mi to fakt poslal na mejl, waw, vďaka

RE: RE: môj email pre príjem bitkoinu zdarma: reakcia na: RE: môj email pre príjem bitkoinu zdarma:

25.6.2021 19:06
Dal si sa nachytat na scam. Ak niekto pyta emailovu adresu, to je jedno aky dovod, je to vzdy scam!!!

ada reakcia na: Štvrté prasknutie kryptomenovej bubliny. Koniec či nová príležitosť?

24.6.2021 15:06
To ste mali pisat pred rokom pouzitie ADA. Nie rok po funuse, ked ju miliardari vykupili a nabalili sa 50-nasobne.
Reagovať

Pridať komentár