Samsung_03 Samsung_03 Samsung_03 Advertisement

Surface Laptop Go – výkonný a kompaktný ultrabook od Microsoftu

0

Produktová rodina Surface má ukázať maximálnu symbiózu hardvéru a softvéru pre zariadenia s operačným systémom Windows 10, nakoľko operačný systém aj hardvér je od rovnakej firmy. No a keďže sa Microsoft snaží konkurovať hardvérovo podobne vybaveným notebookom od Apple, Surface Laptop Go má zrejme ambície konkurovať ultrabooku MacBook Air.

Videorecenzia

Prívlastok „Go“ naznačuje, že sa jedná o mobilnejšie a lacnejšie zariadenia. S prívlastkom mobilnejšie sa dá úplne súhlasiť, notebook s 12,4-palcovým displejom je skutočne kompaktný, avšak prívlastok lacnejší má svoje špecifiká. Určite platí pre verziu s 4GB RAM a 64 GB polovodičového disku. Na prvý pohľad je to veľmi malá kapacita, ale v ére cloudových úložných priestorov sa s tým za určitých okolností dá vystačiť. A ak nie, je tu možnosť výmeny za disk s vyššou kapacitou, samozrejme výmenu môže urobiť len kvalifikovaný technik. S vyššou hardvérovou výbavou rastie aj cena. Na testovanie som mal k dispozícii model s 8 GB RAM a 256 GB SSD.

Dizajn a konštrukcia

Surface Laptop je  výborný nástroj pre mobilný štýl práce - ľahký a výkonný zároveň. Dominujúcim materiálom je hliník s jemnou matnou povrchovou úpravou. Okrem veka displeja je z hliníka aj panel klávesnice. Je to dobrá voľba, pretože tento materiál dobre odvádza teplo. Dno je z kvalitného svetlého plastu. Napriek malým rozmerom má Surface Laptop Go klávesnicu štandardnej veľkosti s príjemným zdvihom kláves 1,3 mm a presným chodom. Klávesnica nemá podsvietenie. Snímač odtlačkov prstov je integrovaný do tlačidla na zapnutie, takže prístroj zapnete a prihlásite sa stlačením jediného tlačidla.

Veľký trackapd má veľmi príjemný povrch po ktorom sa prsty veľmi ľahko kĺžu.  Dotykový displej sa dá vyklopiť približne o 130 stupňov a v zvolenej polohe je stabilný. V zatvorenej polohe je veko fixované magneticky. Mriežky na vyfukovanie ohriateho vzduchu sú dômyselne ukryté za závesom veka. Ventilátor je pri bežnej záťaži vypnutý, prípadne takmer nehlučný.  Reproduktory sú pod klávesnicou, nemajú mriežky, takže zvuk je vyžarovaný medzerami medzi klávesmi a panelom klávesnice. Mikrofóny sú nad displejom po stranách webovej kamery takže zvuk pri videohovoroch má dobrú kvalitu.

Displej

Displej má pre Surface typický pomer strán 3:2 a zaujímavým rozlíšením 1536 x 1024 pixelov. Pri tejto veľkosti displeja je hustota pixelov 148 PPI, čiže obrazových bodov na palec.  Pomer strán displeja  naznačuje, že tento ultrabook je primárne určený na prác, pretože tak pri práci s dokumentmi, ktoré sú väčšinou „na výšku“ a do značnej miery aj tabuľkami, ako aj prezeraní webu, je dôležitý zvislý rozmer. Marketingovo v technických parametroch tento parameter príliš nevyniká, veď aj aj Surface Go 2 má rozlíšenie 1920 x 1280 pixelov a to dokonca na menšom 10,5-palcovom displeji.

Napriek tomu subjektívne vyzerá zobrazenie na displeji Laptopu Go výborne. Ako je to možné? Schválne si pozrite parametre na svojom notebooku. Ja mám 14 palcový Full HD displej a implicitne nastavenú mierku zobrazenia 150 %. Surface Laptop Go má nastavenú mierku 100 %, takže displej má vzhľadom k uhlopriečke optimálne rozlíšenie pre Windows. Meranie prezradilo 99 % pokrytie farebného priestoru sRGB, takže Surface Laptop Go dobre poslúži aj na príležitostnú úpravu fotografií samozrejme v intenciách výkonu a veľkosti displeja. Maximálny jas podsvietenia som nameral 380 nitov.

Hardvér, konektivita a napájanie

Srdcom zariadenia je plnohodnotný výkonný štvorjadrový procesor Intel Core i5 10-tej generácie, ktorý má v závislosti od verzie k dispozícii 4, alebo 8 GB RAM. Jeho výkon je na bežnú prácu dostatočný. Nepredpokladá sa, že by sa zariadenie tohto typu používalo primárne na grafické práce, či náročnejšie hry.

Mriežky na vyfukovanie vzduchu

Konektorová výbava zahrňuje jeden moderný USB-C a jeden klasický USB-A port. Dodávaný napájací zdroj s príkonom 39W  sa pripája cez propertiárny magnetický konektor Surface Connect, takže USB-C port zostáva voľný. Batériu nabijete na 80% kapacity za 55 minút a na plnú kapacitu za 80 minút. Ultrabook však môžete napájať a nabíjať aj cez USB-C port a tento port umožňuje aj prenos obrazu na monitor, či projektor. Pri bežnej práci s dokumentmi a primeranom jase pre dobre osvetlenú miestnosť vydrží batéria 9 – 10 hodín.

Operačný systém

Surface Laptop má nainštalovaný operačný systém Windows 10 v takzvanom S móde, ktorý je optimalizovaný na vysokú úroveň zabezpečenia a vysoký výkon. V tomto móde môžete inštalovať len aplikácie preverené cez Microsoft Store a na surfovanie internetom môžete použiť zabezpečený prehliadač Microsoft Edge.

Resumé

Ak to zosumarizujem Surface Laptop Go je kompaktný a primerane výkonný ultrabook vhodný pre ľudí s mobilným štýlom práce ako sú obchodníci, ale vďaka elegantnému dizajnu aj manažéri. Nielen ľudia v biznise, ale aj študenti ocenia, že môžu fungovať na batériu prakticky celý deň. Treba si však správne vybrať konfiguráciu. Najväčší záujem bude zrejme o verzie s 8 GB RAM a 128, alebo lepšie 256 GB kapacitou rýchleho polovodičového disku

Technické parametre: Procesor: Intel Core i5 1035G1 Ice Lake (1 – 3,6 GHz); Pamäť: 8 GB LPDDR4X, 256 GB SSD; Grafika Intel UHD Graphics, Displej dotykový PixelSense 12,4″, 1536 × 1024 px; Konektivita: 802.11ax (WiFi6), Bluetooth 5.0; Operačný systém: Windows 10 S; Konektory: 1x USB-C , USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0),  audio Jack; Batéria deklarovaná výdrž 13 h; Rozmery 278 x 206 x 15,7 mm, hmotnosť 1,11 kg. Cena 1 039 eur

+ výkonný procesor, výdrž batérie, snímač odtlačkov v tlačidle

- potešilo by podsvietenie klávesnice

Hodnotenie: 9

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Surface Laptop Go Microsoft Surface

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať