PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Systém VERA dokáže pri streľbe do davu určiť polohu strelca už po troch výstreloch

Bezpečnosť
1

Nájdenie polohy strelca počas streľby v Las Vegas v roku 2017 trvalo 10 minút, nová technológia by to mala umožniť už po vypálení troch nábojov. Vedci z univerzity Carnegie Mellon vyvinuli systém, ktorý dokáže presne lokalizovať strelca v priebehu niekoľkých minút prostredníctvom videozáznamov z najmenej troch smartfónov. Pomocou strojového učenia systém sleduje časové oneskorenie medzi výstrelmi a zvuk, aby určil typ zbrane, a odhaduje rýchlosť strely na výpočet vzdialenosti strelca od každého smartfónu – tým určí jeho polohu.

Tím demonštroval technológiu nazvanú Video Event Reconstruction and Analysis (VERA) pomocou troch videozáznamov zo streľby v Las Vegas, kde bolo 58 ľudí usmrtených a stovky zranených. Systém dokázal správne určiť polohu strelca v severnom krídle hotela Mandalay Bay len pár minút po prvom výstrele – analýza vyžadovala iba tri výstrely, aby sa dospelo k tomuto záveru.

VERA využíva strojové učenie na synchronizáciu videa z rôznych smartfónov patriacich jednotlivcom, ktorí boli v oblasti streľby, a vypočítava polohu každej kamery na základe toho, čo je v klipoch. Hlavnú úlohu pri hľadaní zdroja výstrelov však hrá zvuk z týchto videí.

VERA nie je navrhnutá tak, aby nahradila komerčné mikrofónové polia, ktoré bezpečnostné zložky používajú na lokalizáciu strelcov, ale mohla by poslúžiť v prípadoch, keď tie nie sú k dispozícii. Mohla by takisto poskytnúť pracovníkom v oblasti ľudských práv a novinárom vo vojnových oblastiach nástroj, ktorý im pomôže vyhnúť sa krížovej paľbe.

Zdroj: dailymail.co.uk.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
stroj zbran ochrana bezpečnosť smartfon GPS navigacia senzor

1 komentár

redakcia pise clanky generatorom nahodnych slov. Tu to vidiet. reakcia na: Systém VERA dokáže pri streľbe do davu určiť polohu strelca už po troch výstreloch

30.11.2019 14:11
tento clanok nema ani hlavu ani patu. Co sa nataca na video? Co to ma spolocne s videom, ked to vyuziva zvuk? Na to staci nahravat zvuk....
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať