TCL 65C935 / Elegán na sledovanie filmov aj hranie hier

0

Technológie televízorov postupujú a zákazníci si tak môžu užívať stále lepšie televízory za dostupnejšie ceny. TCL patrí dlhodobo medzi výrobcov, ktorí dokážu ponúknuť výborný pomer ceny a výkonu, a ukazuje to aj na svojom novom vlajkovom 4K modeli radu C93.

Na test mi dorazil model TCL 65C935 s uhlopriečkou 65", okrem toho je k dispozícii aj vo veľkosti 75", čo sú pre 4K rozlíšenie dve najpoužívanejšie uhlopriečky. Oceňujem, že výrobca zákazníkom v tejto kategórii zbytočne netlačí menšie uhlopriečky, tie dnes patria skôr do monitorov. Séria C93 je vlajkovou loďou výrobcu, a preto nečudo, že sa technológiami a ani funkciami nešetrilo. Televízor prichádza so 65" LCD panelom QLED s 10-bitovou hĺbkou farieb a obnovovacou frekvenciou až 144 Hz.

VA panel s antireflexným povrchom využíva podsvietenie mini LED typu OD5, čo vyjadruje vzdialenosť podsvietenia od LCD panela iba 5 mm. Podsvietenie obsahuje až 1080 stmievateľných zón a pracuje so špičkovým výkonom až 2500 nitov. Vďaka technológii Quantum Dot, ktorú TCL používa už dlhšie, má televízor široký farebný gamut a veľmi dobré podanie farieb. Podporuje HDR formáty HDR10, HLG, HDR10+ a Dolby Vision vrátane Dolby Vision IQ. To je jedna z veľkých konkurenčných výhod, pretože práve formáty Dolby Vision sú s obľubou využívané najznámejšími streamovacími službami a prinášajú širší farebný gamut aj lepšie zobrazenie obsahu HDR.

HDR Dolby Vision IQ navyše optimalizuje kvalitu obrazu, aby sa prispôsobila svetelným podmienkam v miestnosti. Podľa posledných správ spoločnosť TCL prevzala nedávno technológiu Quantum Dot od Samsungu a bude naďalej vyrábať zobrazovače QLED aj pre túto značku.

Novinka je pomerne výrazne orientovaná aj na konzolových hráčov, ktorým okrem spomínaného panela ponúkne vstup HDMI 2.1, režimy 4K 120p aj 4K 144p, pričom je kompatibilná s technológiami ALLM aj VRR. ALLM (automatický režim s nízkou latenciou) znižuje čas reakcie pod 6 ms (4K a 120p) a VRR (variabilná obnovovacia frekvencia) eliminuje oneskorenie a trhanie snímok na plynulejšie a detailnejšie hranie. Podpora rozlíšenia 4K pri 144 Hz rozhodne nie je bežná, pričom televízor podporuje aj technológiu synchronizácie frekvencie s grafickou kartou AMD FreeSync. Vysoká obnovovacia frekvencia je dôležitá hlavne pri rýchlych zmenách a pohyboch v obraze, keď zabezpečuje plynulý pohyb bez trhania a rozmazávania detailov pohybom.

Samozrejme, kvalitný televízor sa nezaobíde bez kvalitného zvukového dielu. Ten v TCL zverili riešeniu značky Onkyo. Zvukový diel pracuje v konfigurácii 2.1.2 kanálov, takže poskytuje dva stereo kanály, subwoofer a dva horné kanály. Vďaka dekodéru s podporou Dolby Atmos tak dokáže vykúzliť pomerne presvedčivý priestorový zvuk s výbornou dynamikou a dostatočným výkonom, ktorý vhodne dopĺňa kvalitu obrazu. Systém pracuje pod taktovkou Google TV, takže máte prístup ku všetkým jeho výhodám a službám vrátane Google Asistenta. Celé prostredie je podriadené tomuto systému, takže nemá veľmi význam ho podrobne opisovať. Ovládanie je svižné a funguje spoľahlivo. Televízor umožňuje aj pripojenie voliteľnej webovej kamery, vďaka čomu môžete využívať videohovory prostredníctvom aplikácie Google Duo.

Dizajn televízora sa nesie v znamení minimalizmu. Tenučký, v podstate neviditeľný rámik okolo displeja dopĺňa naspodku úzky pás na výduchy reproduktorov. Televízor stojí na centrálnom stojane, môže však byť nainštalovaný aj na stene pomocou držiaka VESA 400×400. V zadnej časti hore nájdete výduchy dvojice efektových reproduktorov a v strede subwoofer. Je trošku na škodu, že k veľmi elegantnému televízoru nedostanete aj pekný dizajnový ovládač. Priložené sú síce dva ovládače, ktoré sa líšia tvarom a hlavne počtom tlačidiel, ale televízor by si vzhľadom na vysokú kvalitu spracovania zaslúžil niečo viac.

Najviac však asi každého zaujíma, ako to hrá. Tu už musím v podstate iba chváliť. Televízor poskytuje výborne prekreslený obraz s kvalitnými farbami a veľmi dobrým spracovaním pohybu. Upscaling z nižších rozlíšení je vynikajúci a z kvalitných full HD zdrojov veľmi presvedčivý. Lokálne riadenie podsvietenia je na vysokej úrovni a v testovacích videách poskytoval televízor vynikajúce výsledky v podaní čiernej a veľmi dobre zvládal aj spracovanie jasov, pri ktorých nedochádzalo k strate detailov. Snímky HDR vo formáte Dolby Vision mali fantastické podanie farieb s veľmi jemným gradovaním. Zvukový diel svojou kvalitou siaha na horné priečky medzi konkurenciou a na bežné sledovanie filmov si tak vystačíte bez prídavných reproduktorov.

„Dizajnovo vydarený televízor s vynikajúcim obrazom a zvukom za výhodnú cenu.“

PLUSY, MÍNUSY:

+ Kvalita obrazu a zvuku, výbava, dizajn, HDMI 2.1 144 Hz, podpora formátov HDR
- Ovládač by mohol byť luxusnejší

PARAMETRE:

Displej: 65" Quantum Dot mini LED OD5 s panelom VA s rozlíšením 4K (3840 × 2160 bodov), 144 Hz, AiPQ 2.0 Engine, 3D LUT, 10P & 2P kalibrácia, procesor ARM štvorjadrový, Google TV 29 jazykov, vstupy: HDMI 2.1 4× 2160P/120 Hz 444 12-bit. (2160P/144 Hz 444 10-bit.), podpora eARC, HDCP2.3, 1× USB 2.0, integrované WiFi6  802.11 ax/ac/n/g 2,4/5 GHz, bluetooth 5.2, zvuk: výkon 4×10 W + 20W subwoofer, tuner DVB-T2/C/S2, Common Interface Plus (CI+1.4), digitálny zvukový výstup S/PDIF (optický), eternet, Podpora Google Assistant, Alexa, rozmery so stojanom 1446 × 916 × 309 mm, hmotnosť so stojanom 32,4 kg

Cena: 1599 EUR

HODNOTENIE: 10/10

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať