ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement

TCL 65C935 / Elegán na sledovanie filmov aj hranie hier

0

Technológie televízorov postupujú a zákazníci si tak môžu užívať stále lepšie televízory za dostupnejšie ceny. TCL patrí dlhodobo medzi výrobcov, ktorí dokážu ponúknuť výborný pomer ceny a výkonu, a ukazuje to aj na svojom novom vlajkovom 4K modeli radu C93.

Na test mi dorazil model TCL 65C935 s uhlopriečkou 65", okrem toho je k dispozícii aj vo veľkosti 75", čo sú pre 4K rozlíšenie dve najpoužívanejšie uhlopriečky. Oceňujem, že výrobca zákazníkom v tejto kategórii zbytočne netlačí menšie uhlopriečky, tie dnes patria skôr do monitorov. Séria C93 je vlajkovou loďou výrobcu, a preto nečudo, že sa technológiami a ani funkciami nešetrilo. Televízor prichádza so 65" LCD panelom QLED s 10-bitovou hĺbkou farieb a obnovovacou frekvenciou až 144 Hz.

VA panel s antireflexným povrchom využíva podsvietenie mini LED typu OD5, čo vyjadruje vzdialenosť podsvietenia od LCD panela iba 5 mm. Podsvietenie obsahuje až 1080 stmievateľných zón a pracuje so špičkovým výkonom až 2500 nitov. Vďaka technológii Quantum Dot, ktorú TCL používa už dlhšie, má televízor široký farebný gamut a veľmi dobré podanie farieb. Podporuje HDR formáty HDR10, HLG, HDR10+ a Dolby Vision vrátane Dolby Vision IQ. To je jedna z veľkých konkurenčných výhod, pretože práve formáty Dolby Vision sú s obľubou využívané najznámejšími streamovacími službami a prinášajú širší farebný gamut aj lepšie zobrazenie obsahu HDR.

HDR Dolby Vision IQ navyše optimalizuje kvalitu obrazu, aby sa prispôsobila svetelným podmienkam v miestnosti. Podľa posledných správ spoločnosť TCL prevzala nedávno technológiu Quantum Dot od Samsungu a bude naďalej vyrábať zobrazovače QLED aj pre túto značku.

SAMSUNG_112022_M Advertisement

Novinka je pomerne výrazne orientovaná aj na konzolových hráčov, ktorým okrem spomínaného panela ponúkne vstup HDMI 2.1, režimy 4K 120p aj 4K 144p, pričom je kompatibilná s technológiami ALLM aj VRR. ALLM (automatický režim s nízkou latenciou) znižuje čas reakcie pod 6 ms (4K a 120p) a VRR (variabilná obnovovacia frekvencia) eliminuje oneskorenie a trhanie snímok na plynulejšie a detailnejšie hranie. Podpora rozlíšenia 4K pri 144 Hz rozhodne nie je bežná, pričom televízor podporuje aj technológiu synchronizácie frekvencie s grafickou kartou AMD FreeSync. Vysoká obnovovacia frekvencia je dôležitá hlavne pri rýchlych zmenách a pohyboch v obraze, keď zabezpečuje plynulý pohyb bez trhania a rozmazávania detailov pohybom.

Samozrejme, kvalitný televízor sa nezaobíde bez kvalitného zvukového dielu. Ten v TCL zverili riešeniu značky Onkyo. Zvukový diel pracuje v konfigurácii 2.1.2 kanálov, takže poskytuje dva stereo kanály, subwoofer a dva horné kanály. Vďaka dekodéru s podporou Dolby Atmos tak dokáže vykúzliť pomerne presvedčivý priestorový zvuk s výbornou dynamikou a dostatočným výkonom, ktorý vhodne dopĺňa kvalitu obrazu. Systém pracuje pod taktovkou Google TV, takže máte prístup ku všetkým jeho výhodám a službám vrátane Google Asistenta. Celé prostredie je podriadené tomuto systému, takže nemá veľmi význam ho podrobne opisovať. Ovládanie je svižné a funguje spoľahlivo. Televízor umožňuje aj pripojenie voliteľnej webovej kamery, vďaka čomu môžete využívať videohovory prostredníctvom aplikácie Google Duo.

Dizajn televízora sa nesie v znamení minimalizmu. Tenučký, v podstate neviditeľný rámik okolo displeja dopĺňa naspodku úzky pás na výduchy reproduktorov. Televízor stojí na centrálnom stojane, môže však byť nainštalovaný aj na stene pomocou držiaka VESA 400×400. V zadnej časti hore nájdete výduchy dvojice efektových reproduktorov a v strede subwoofer. Je trošku na škodu, že k veľmi elegantnému televízoru nedostanete aj pekný dizajnový ovládač. Priložené sú síce dva ovládače, ktoré sa líšia tvarom a hlavne počtom tlačidiel, ale televízor by si vzhľadom na vysokú kvalitu spracovania zaslúžil niečo viac.

Najviac však asi každého zaujíma, ako to hrá. Tu už musím v podstate iba chváliť. Televízor poskytuje výborne prekreslený obraz s kvalitnými farbami a veľmi dobrým spracovaním pohybu. Upscaling z nižších rozlíšení je vynikajúci a z kvalitných full HD zdrojov veľmi presvedčivý. Lokálne riadenie podsvietenia je na vysokej úrovni a v testovacích videách poskytoval televízor vynikajúce výsledky v podaní čiernej a veľmi dobre zvládal aj spracovanie jasov, pri ktorých nedochádzalo k strate detailov. Snímky HDR vo formáte Dolby Vision mali fantastické podanie farieb s veľmi jemným gradovaním. Zvukový diel svojou kvalitou siaha na horné priečky medzi konkurenciou a na bežné sledovanie filmov si tak vystačíte bez prídavných reproduktorov.

„Dizajnovo vydarený televízor s vynikajúcim obrazom a zvukom za výhodnú cenu.“

PLUSY, MÍNUSY:

+ Kvalita obrazu a zvuku, výbava, dizajn, HDMI 2.1 144 Hz, podpora formátov HDR
- Ovládač by mohol byť luxusnejší

PARAMETRE:

Displej: 65" Quantum Dot mini LED OD5 s panelom VA s rozlíšením 4K (3840 × 2160 bodov), 144 Hz, AiPQ 2.0 Engine, 3D LUT, 10P & 2P kalibrácia, procesor ARM štvorjadrový, Google TV 29 jazykov, vstupy: HDMI 2.1 4× 2160P/120 Hz 444 12-bit. (2160P/144 Hz 444 10-bit.), podpora eARC, HDCP2.3, 1× USB 2.0, integrované WiFi6  802.11 ax/ac/n/g 2,4/5 GHz, bluetooth 5.2, zvuk: výkon 4×10 W + 20W subwoofer, tuner DVB-T2/C/S2, Common Interface Plus (CI+1.4), digitálny zvukový výstup S/PDIF (optický), eternet, Podpora Google Assistant, Alexa, rozmery so stojanom 1446 × 916 × 309 mm, hmotnosť so stojanom 32,4 kg

Cena: 1599 EUR

HODNOTENIE: 10/10

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať