ESET_122021 ESET_122021 ESET_122021 ESET_122021

TIPY PRE ZPS / Získajte vždy správne farby. Naučte sa pracovať s vyvážením bielej

0
Každý zdroj svetla má určitú teplotu. Je obrovský rozdiel, či vám na scénu svieti poludňajšie slnko alebo obyčajná žiarovka. Hoci sa zdá, že biela vyzerá zakaždým rovnako, nie je to tak úplne pravda. A váš fotoaparát to zbadá. Občas mu preto musíte poradiť, aby farby vyzerali prirodzene.

Za normálnych okolností stačí vo fotoaparáte nastaviť automatické vyváženie bielej a snímky budú celkom v poriadku. Občas to však nefunguje. Miesto vyvážených farieb získate napríklad modrastú alebo žltú fotku.

Kde vyváženie bielej hľadať

Ideálne je preto nastaviť si teplotu bielej už pri fotení. Túto možnosť nájdete v menu fotoaparátu pod názvom Vyváženie bielej, White Balance, WB a podobne. Väčšina prístrojov ponúka niekoľko prednastavených možností vyváženia bielej.

Bývajú pomenované ako slnečné svetlo, zamračené, tieň, žiarovka, žiarivka, blesk. Niekedy pri nich nájdete aj podkategórie.

Pokročilé fotoaparáty vám umožnia nastaviť teplotu bielej ešte presnejšie, a to pomocou kelvinov. Stačí len vedieť, akú hodnotu zadať. Napríklad pre slnečný deň je to 5500 K, zatiaľ čo vtedy, keď je zamračené, treba nastaviť 6000 K.

Ďalšia možnosť je použiť na vyváženie bielej sivú tabuľku. Uľahčí vám nastavenie správnej teploty bielej pri úpravách snímky.

No tieto nastavenia sú skôr pre pokročilých. V praxi si spravidla vystačíte s prednastavenými teplotami, ktoré sme už spomenuli.

Strážte si zmenu svetla

Dôležité je strážiť vyváženie bielej hlavne vo chvíľach, keď prechádzate zo slnečného prostredia do tieňa a naopak. Nezabudnite si vždy skontrolovať, či máte všetko správne nastavené.

Záchrana fotografií v počítači

Keď zabudnete nastaviť správne vyváženie bielej, môžete fotografie opraviť v Zoner Photo Studiu X. Teplotu bielej zmeníte hneď vo dvoch moduloch – Vyvolať a Editor. V oboch vám s tým pomôže nástroj Vyrovnanie bielej.

Výhodnejšie je používať modul Vyvolať. Umožňuje robiť nedeštruktívne zmeny, a preto sa kedykoľvek ľahko vrátite k originálu. Ako presne v ňom teplotu bielej upravíte, to si ukážeme na „zamračenej“ fotografii.

Modul Vyvolať ponúka dve hlavné možnosti, ako pracovať s Vyrovnaním bielej. Môžete využiť kvapkadlo a kliknúť s ním na miesto v obrázku, ktoré má neutrálnu farbu, alebo nastaviť novú teplotu farieb pomocou posuvníkov.

Pre zmenu farieb spôsobenú režimom Zamračené je dosť zložité nájsť najlepšie vyrovnanie bielej. Preto sme najskôr použili kvapkadlo, ktorým sme našli neutrálnu sivú. S ďalšími zmenami nám pomohli posuvníky farieb. Pomocou nich sme nastavili odtieň na hodnotu -35 a živosť sme zvýšili na 120. Vzhľadom na to, že pracujete v module Vyvolať, nepotrebujete obrázok znovu ukladať. Zoner Photo Studio v ňom všetky zmeny vidí i bez nového uloženia. Navyše sa vďaka tomu k vykonaným úpravám kedykoľvek vrátite. Snímku takisto môžete uložiť ako novú tlačidlom Exportovať.

Nebojte sa chýb

Stále platí, že je lepšie prispôsobiť sa svetelným podmienkam priamo na mieste a správne nastaviť fotoaparát už tam. No pokiaľ na to náhodou zabudnete (alebo omylom prepnete na iný režim), stále môžete svoje fotky zachrániť pomocou Zoner Photo Studia.

www.milujemefotografii.cz 

 

Zoner

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať