
Technológia novej generácie úplne zmení spôsob, ako chladíme naše domovy
Klimatizácia je skvelá na udržiavanie chladu v domácnostiach, ale prispieva k otepľovaniu klímy, pretože časť elektriny spotrebovanej na napájanie klimatizačných jednotiek pochádza zo špinavej energie. Tím vedený výskumníkmi z Hongkonskej univerzity vedy a techniky zrejme našiel ekologickejšiu alternatívu k tradičným chladiacim systémom.
Ako sa uvádza v štúdii publikovanej v časopise Nature, výskumníci vyvinuli vôbec prvé „kilowattové elastokalorické zelené chladiace zariadenie“ na svete. Elastokalorické chladenie je forma chladenia v pevnom skupenstve, ktorá využíva zliatiny s tvarovou pamäťou na chladenie domov bez emisií plynov otepľujúcich atmosféru. Ide o vysoko energeticky účinné chladenie, čo z neho robí sľubnú alternatívu ku komerčným klimatizáciám.
Zdroj Foto: Hong Kong University of Science and Technology
Predchádzajúce elastokalorické chladiace zariadenia však nemohli dosiahnuť potrebný kilowattový výkon potrebný na komerčné použitie pre dva hlavné problémy: vyváženie chladiaceho výkonu chladiva s celkovou hmotnosťou a účinnosť prenosu tepla pri vysokofrekvenčnej prevádzke. Výskumníci zvýšili účinnosť pomocou rúrok a paralelných kanálov na kvapalinu, aby sa tlak udržal pod 1,5 baru.
Takisto bežnú vodu nahradili grafénovou nanokvapalinou, ktorá lepšie vedie teplo. Pri testoch ich systém udržiaval vnútornú teplotu na úrovni 21 – 22 stupňov Celzia, zatiaľ čo vonkajšia teplota bola 30 – 31 stupňov Celzia. Údajne to bolo prvýkrát, čo elastokalorické chladiace zariadenie prekročilo kilowattovú hranicu.
Tento prelomový objav by mohol umožniť široké využitie elastokalorického chladenia a výskumníci už teraz pracujú na jeho komercializácii. Keďže dopyt po klimatizácii sa zvyšuje, táto technológia by mohla pomôcť znížiť účty za elektrinu a znížiť závislosť od fosílnych palív, najmä v kombinácii so solárnymi panelmi na získanie ekologickejšej energie.
Zdroj: thecooldown.com.
Zdroj Foto: depositphotos.com.
Zobrazit Galériu