SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Technológie nie sú pre seniorov strašiakom. Orientujú sa na internete a nájdeme ich aj na sociálnych sieťach

Tlačové správy
0

Surfujú na internete, používajú smartfóny, online nakupujú a vyhľadávajú informácie. Nestratia sa ani v internet bankingu a zastihneme ich aj na sociálnych sieťach. Reč pritom nie je o mladej generácii, ale práve naopak. S technológiami sa čoraz viac zžívajú aj seniori. Pri príležitosti nedeľňajšieho Medzinárodného dňa starších sme sa pozreli bližšie na to, ako sa za posledné roky popasovali s technológiami a ako je na tom aj zvyšok populácie.

Zatiaľ, čo v roku 2012 využívalo internet 42 % populácie vo veku 55 – 75 rokov, podľa posledných dát Eurobarometra je to až 60 %. Na internet dnes pritom pristupuje najviac seniorov zo svojho notebooku (57 %) a smartfónu  (56 %), z počítača sa pripojí o niečo viac, ako polovica (53 %) a z tabletu necelé dve pätiny (37%).

V dnešnej dobe už aj medzi staršími ľuďmi rastie počet tých, čo využívajú svoj smartfón nielen na telefonovanie, ale aj na ďalšie aktivity. Najčastejšie ním pristupujú na internet a na sociálne siete. Podporuje to skutočnosť, že technológie sú nielen dostupné, ale hlavne užívateľsky priateľské aj pre seniorov. V budúcnosti bude tento trend rásť, rovnako, ako aj ich nároky na inovácie“, uvádza Marek Šupa, CEO 365. 

Celkovo pritom používa internet 80 % populácie EÚ, pričom najviac ľudí prostredníctvom smartfónu (79 %), ďalej notebooku (64 %), viac ako polovica cez desktop (54 %) a približne štyria z desiatich (44 %) sa pripájajú cez tablet. Na Slovensku pristupuje na internet až 70 % populácie prostredníctvom smartfónu.

Vyžívanie mobilných zariadení na prácu s internetom pritom za posledných päť rokov naberá na intenzite. Zatiaľ čo v roku 2012 ho používala približne tretina populácie, dnes sú to takmer dve tretiny. Najčastejšie pritom pristupujú na internet zo smartfónu ľudia žijúci v mestách (61%).

Aktivity, ktorým sa staršia populácia venuje na internete sú rôzne. Najviac posielajú emaily (okolo 90%) a využívajú sociálne siete (okolo 90 %), ďalej sledujú videá (cez 80 %), počúvajú hudbu (okolo 80 %), vyhľadávajú informácie o rôznych tovaroch a službách (okolo 75 %), čítajú články (60 %) a používajú internetové bankovníctvo (55 %).  

Seniori využívajú internet banking, pretože to, čo potrebujú, spravia vďaka nemu z domu a nemusia chodiť na pobočku. Na druhej strane, aj keď sú v online svete, nevyhnú sa sérii úkonov, kým sa prepracujú k samotnému zadaniu platobného príkazu. Od otvorenia prehliadača, cez vyplnenie URL, až po prihlasovacie meno, heslo a podobne. Zjednodušiť si život pritom môžu napríklad mobilnou aplikáciou, do ktorej sa dostanú rýchlejšie a ľahšie. A dokonca je bezpečnejšia“, uzatvára M. Šupa.

Za posledných päť rokov pritom najviac narástla ich aktivita na sociálnych sieťach. Zatiaľ, čo v roku 2012 sme na nich našli len pätinu seniorov, posledné čísla hovoria o 38 %.  Narastajúcej obľube sa tešia aj nákupy cez e-shopy. Kým päť rokov dozadu sa im venovalo 45 % seniorov, aktuálne je to o niečo viac, ako polovica (55 %).

Trend narastajúceho využívania technológií medzi staršou populáciou je zreteľný a pre ostatných, ktorí sa ešte neodhodlali, sme si pripravili niekoľko tipov, ako na to.

1. Nemajte obavy

Technológie nie sú len pre IT-čkárov, alebo „geekov“, tj. technologických nadšencov. Mnohé z nich sú naozaj jednoduché, až intuitívne na používanie. Nebojte sa preto a smelo do toho.

2. Skúšajte a pýtajte sa

Lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť. Vyskúšajte si na vlastnej koži čo a ako funguje. Ak si nebudete vedieť dať rady, vnúčatá vám určite radi poradia.

3. Pomôžte si aplikáciou

Mnohé služby sú užívateľsky prijateľnejšie a aj bezpečnejšie cez mobilné aplikácie, ako cez prehliadač. Či už je to zasielanie fotiek a komunikácia s vnúčatami cez mobilný chat, mobilné bankovníctvo, alebo sociálne siete v appke.

365.bank

Všetky autorove články
technológie Senior

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať