S_03PaletteBase S_03PaletteBase S_03PaletteBase Advertisement

Telekom bez kľučiek a háčikov. Na dáta, správy či minúty v EÚ sa budú uplatňovať rovnaké ceny ako na Slovensku

Telekomunikácie
0

Po desiatich rokoch a mnohých vlnách roamingu prichádza Slovak Telekom k uvedeniu jednej z najväčších zmien k 15. júnu 2017. Zákazníci budú môcť využívať minúty, správy či dáta z paušálov v krajinách EÚ ako doma a pri predplatených kartách sa budú uplatňovať rovnaké ceny ako na Slovensku. Nová verzia roamingu bude automaticky aktivovaná zákazníkom Easy kariet, paušálov Bez záväzkov a Happy i pre programy Mobilného internetu. Pri mesačných programoch Happy mohli zákazníci doteraz využívať voľné minúty a správy v štyroch okolitých krajinách ako doma. Od 15. júna 2017 sa táto výhoda rozšíri na všetky krajiny EÚ, Nórsko, Lichtenštajnsko a Island. Voľné minúty do všetkých sietí budú k dispozícii na volania v 30 štátoch. Prijímanie hovorov bude bezplatné.

Zákazníci môžu čerpať v zahraničí bez príplatkov aj dáta. Či už ide o dáta zahrnuté v mesačných programoch alebo ak ich vyčerpá, môže si dokúpiť balíček za domácu cenu a platí mu v krajinách EÚ (napríklad 1 GB za 5,99 €). Pri Easy kartách sa budú uplatňovať v krajinách EÚ rovnaké ceny ako doma. Easy Pecka ponúkne odchádzajúce volania za 9 centov, SMS za 6 centov a 1 MB dát za 10 centov. Aj tu platia bezplatné prichádzajúce volania. K dispozícii sú tri dátové balíčky, voľné balíčky minút či SMS – i tie budú platiť v rámci EÚ.

Cieľom novej vlny regulácie je umožniť zákazníkom využívanie služieb v krajinách EÚ ako doma, nie permanentný roaming. Telekom môže sledovať využívanie služieb, aby nedošlo k ich zneužívaniu a vyhodnotiť prevádzku zákazníkov. Netýka sa spravidla zákazníkov, ktorí idú napríklad na dovolenky či výlety do zahraničia. Pokiaľ by došlo k prekročeniu stanoveného objemu služieb, je možné účtovať určené príplatky pri volaniach, správach a dátach.

Na doplňujúce informácie sme sa opýtali Michala Koreca, hovorcu pre služby a financie.

V čom vidíte pozitíva a negatíva zrušenia roamingových poplatkov z pohľadu operátora?
Táto vlna regulácie je pomerne náročná na implementáciu, paušály majú nové mechanizmy a fungovanie nielen doma, ale aj v zahraničí. Pre zákazníkov prináša viaceré pozitíva a budú si môcť zobrať paušál aj do zahraničia. Z pohľadu operátora však prináša nová vlna regulácie vyššie náklady ako v minulosti.

Po zrušení roamingu si budú môcť operátori účtovať určité poplatky, ako sa bude líšiť telefonovanie a dátová prevádzka v rámci SK a v rámci EÚ?
Bežní zákazníci, ktorí chodia na dovolenky alebo výlety, sa s príplatkami za služby nestretnú a budú môcť využívať minúty i dáta bez príplatkov. Jedine pri vyšších programoch Mobilný internet sú nastavené aj v súlade s Európskou komisiou príplatky, ak objem prenesených dát prekročí istý limit – pri 5GB balíku sa budú účtovať cca po 3,9 GB a pri 15GB balíku cca po 6,5 GB.

Čo prinesie zrušenie roamingu dovolenkárom, koľko ušetria v porovnaní s minulým rokom?
Dovolenkári budú mať tento rok po prvý raz možnosť naplno využiť svoj paušál aj v zahraničí, takže budú čerpať priamo z voľných minút, SMS či dát aj v Chorvátsku, Taliansku či Španielsku. Úspora môže byť rôzna, od niekoľkých centov po pár desiatok eur.

Telekom

Všetky autorove články
Telekom

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať