SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement

Termoelektrické zariadenie využíva teplo unikajúce z horúceho potrubia a premieňa ho na elektrinu

0

Mohli sme už počuť o hadiciach, ktoré sa omotajú okolo existujúceho teplovodného potrubia, pričom sa teplo vyžarované z potrubia využíva na ohrev vody v hadici. Nové obaľovacie zariadenie však používa teplo z potrubia na výrobu elektriny. Experimentálne termoelektrické zariadenie vytvorili výskumníci z Pensylvánskej štátnej univerzity a Národného laboratória pre obnoviteľnú energiu a pozostáva z viacerých plochých štvorcových modulov. Presnejšie ide o 12 obdĺžnikových pásikov po šiestich pároch, pričom tieto pásy sú navzájom elektricky prepojené pružnou kovovou fóliou.

Táto konštrukcia umožňuje ovinúť zariadenie so 72 pármi okolo horúcich vodovodných potrubí v domácnosti, továrni alebo kdekoľvek inde. Podobne ako v prípade iných termoelektrických zariadení sa elektrický prúd generuje pri pohybe elektrónov z ohriatej vnútornej strany každého páru na jeho chladnejšiu vonkajšiu stranu. Čím väčší je teplotný rozdiel medzi oboma stranami, tým silnejší je prúd. Elektrická energia sa môže odvádzať do siete alebo sa môže použiť na nabíjanie batérie.

Pri aplikácii na potrubie spalín s horúcim plynom prototyp vykazoval doposiaľ najvyšší zaznamenaný výstupný výkon a hustotu výkonu zariadenia z jedného termoelektrického generátora. Trojpalcová (76 mm) verzia zariadenia využívala teplotný rozdiel 570 °C na dosiahnutie celkového výkonu 56,6 W. Podľa výskumníkov by priemyselná elektráreň s potrubím dlhým stovky metrov a obaleným týmto zariadením mohla generovať kilowatty energie z odpadového tepla, ktoré sa za normálnych okolností premrhá. Výskum bol publikovaný v časopise ACS Applied Materials & Interfaces.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať