SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement

Priehľadné okná so solárnymi článkami zabezpečia ďalší zdroj čistej energie

1

Tradičné solárne články na báze kremíka sú úplne nepriehľadné, takže sa hodia na solárne farmy a strechy, ale nedajú sa použiť na oknách. Organické solárne články, v ktorých je absorbérom svetla druh plastu, však môžu byť priehľadné. Organické solárne články zaostávali za článkami na báze kremíka v oblasti výroby energie pre technické problémy, ako je nízka účinnosť a krátka životnosť, ale nedávna práca laboratória na Michiganskej univerzite dosiahla rekordnú účinnosť 10 % a odhadovanú životnosť až 30 rokov.

Tím sa preto zameral na výrobu transparentných solárnych článkov. Významnou výzvou je vytvorenie elektrických spojení v mikrónovej mierke medzi jednotlivými článkami, ktoré tvoria solárny modul. Bežné metódy, pri ktorých sa na modelovanie článkov používajú lasery, môžu ľahko poškodiť organické absorbéry svetla. Namiesto toho tím vyvinul metódu viacstupňového odlupovacieho vzorovania, ktorou sa dosiahlo rozlíšenie v mikrónovej mierke. Nanášali tenké vrstvy plastu a vzorovali ich do extrémne tenkých pásikov. Potom naniesli organické a kovové vrstvy.

Následne pásiky odlúpli, čím vytvorili veľmi jemné elektrické prepojenia medzi článkami. Skupina spojila osem polopriehľadných solárnych článkov, každý s rozmermi 4 × 0,4 cm, oddelených prepojeniami širokými 200 µm, aby vytvorila jeden modul s plochou 13 cm2. Účinnosť premeny energie 7,3 % bola približne o 10 % nižšia ako pri jednotlivých solárnych článkoch v module. Strata účinnosti sa nezvyšuje s veľkosťou modulu, preto sa podobná účinnosť očakáva aj pre panely s metrovými veľkosťami.

Články s priehľadnosťou takmer 50 % a zelenkastým odtieňom sú vhodné na použitie v komerčných oknách. Flexibilný panel so solárnymi článkami bude vložený medzi dve okenné tabule. Cieľom týchto okenných fólií generujúcich energiu je približne 50-percentná transparentnosť pri účinnosti 10 – 15 %. Tím verí, že sa to dá dosiahnuť v priebehu niekoľkých rokov. Michiganská univerzita požiadala o patentovú ochranu a hľadá partnerov, ktorí by túto technológiu uviedli na trh. Štúdia bola uverejnená v časopise Joule.

Zdroj: futurity.org.

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

RE reakcia na: Priehľadné okná so solárnymi článkami zabezpečia ďalší zdroj čistej energie

30.7.2022 08:07
Ako nápad dobré. Ale neviem si predstaviť o koľko viac by som musel doma svietiť keby mi prenikala cez okno len polovica lúčov zo slniečka.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať