SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Tesla aj Fourier predviedli pôsobivý pokrok svojich humanoidných robotov

Technológie
0

Dve spoločnosti sa v týchto dňoch pochválili možnosťami svojich humanoidných robotov. Zatiaľ čo robot Optimus spoločnosti Tesla ukazuje nové schopnosti v oblasti triedenia a balansovania na jednej nohe, singapurská spoločnosť Fourier Intelligence zverejnila nové video, ktoré ukazuje výrobný proces jej supersilného humanoida GR-1. Fourier tvrdí, že GR-1 dokáže uniesť až hmotnosť 50 kg vďaka mimoriadne silnému páru robotických zadných končatín v podobe dvoch 300 Nm bedrových aktuátorov.

Spoločnosť naznačila svoj zámer, že tento robot bude slúžiť ako asistent pri rehabilitačnej terapii a pomôže ľuďom vstať z invalidných vozíkov a postelí. Spoločnosť zverejnila aj video zo svojich výrobných priestorov, kde vidieť nielen montáž robotov, ale aj navíjanie cievok do aktuátorov vyrobených na mieru, 3D tlačiarne na časti karosérie, ruky bez tela zjavne kopírujúce ľudské pohyby na testovacej stolici a niečo, čo vyzerá ako ručný ovládač pre robota. Fourier už vyhlásil, že do konca roka chce zákazníkom dodať 100 humanoidov GR-1.

Na druhej strane Tesla zatiaľ nehovorí o výrobe. Pracuje vo vlastnej réžii na autonómnych operáciách a budovaní schopností robota Optimus. Ten je poháňaný rovnakými špičkovými počítačmi založenými na videní, aké Tesla používa vo svojom „úplne autonómnom“ systéme Autopilot, je teraz schopný presne lokalizovať svoje vlastné ruky a nohy a kalibrovať ich polohu v priestore len tým, že sa na ne pozrie. Tesla tvrdí, že tento samokalibračný systém pomáha robotovi efektívnejšie sa učiť nové úlohy.

VEĽKÁ SÚŤAŽ PRE PREDPLATITEĽOV

Jednou z jeho úloh je zdvihnúť hromadu blokov a roztriediť ich do rôznych zásobníkov podľa farieb, čo robot podľa všetkého zvláda s prehľadom, pričom plynule mení svoju činnosť, keď do „hry“ vstúpi človek a bloky premiestni. Vykazuje aj schopnosť opraviť chyby, keď bloky nie sú položené správnym spôsobom. Momentálne sa robot pohybuje dosť pomaly; väčšina videa je zrýchlená až na 150 %.

Pohyby však vyzerajú premyslene, presne a plynulo a zdá sa, že Optimove ruky fungujú dobre. A očividne mu nerobí problém ani rovnováha – video sa končí niekoľkými plynulými jogovými pózami na jednej nohe, ktoré by aj mnohí ľudia len ťažko zopakovali. Optimus aj GR-1 stále chodia tak trochu ťarbavo. No tak sa pohybuje aj robot Atlas spoločnosti Boston Dynamics aj po desiatich rokoch výskumu, parkúru, tanca a gymnastiky. Bude zaujímavé sledovať, ako sa tieto veci pohnú dopredu vzhľadom na lavínu kapitálu, ktorá do tohto sektora prichádza.

Spoločnosti, ktoré dostanú na trh humanoidy na všeobecné použitie, ktoré budú bezpečne a spoľahlivo fungovať v užitočných funkciách a rýchlo a efektívne sa naučia nové úlohy, sa dostanú do bezprecedentnej pozície. Keď sa tieto roboty rozšíria, môžu sa stať pracovnou silou zajtrajška, lacnejšou a menej komplikovanou ako ľudia a schopnou pracovať na viacerých úlohách nepretržite, len s prestávkami na dobitie batérie.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať