SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Test rýchleho SSD disku Samsung 990 PRO

0

SSD disk Samsung 990 PRO s rozhraním NVMe a zbernicou PCIe 4.0 je určený hlavne pre hráčov a kreatívcov, ktorí používajú aplikácie na editovanie videí vo vysokom rozlíšení, renderovanie 3D scén, editovanie fotografií, prípadne aplikácie typu CAD/CAM, aplikácie pre analýzu údajov -  jednoducho všade, kde záleží na rýchlosti zápisu a čítania údajov na/z SSD disku.

Samsung 990 PRO je ideálny aj na upgradovanie notebookov a stolných PC – aj starší stroj vďaka rýchlejšiemu disku doslova ožije a navyše šetrí energiu a generuje menej tepla. Aplikácia Samsung Magician, ktorá je k dispozícii na stránke výrobcu umožňuje klonovať obsah systémového disku vrátane operačného systému na nový disk Samsung.

Rýchlosť zápisu a hlavne čítania je dôležitá pri načítaní herných scén, aj hier, či iných aplikácií samotných. Disk má implementovanú technológiu, ktorá udržiava teplotu jeho čipov na optimálnej úrovni.

V ponuke je aj disk s integrovaným chladičom Heatsink, ktorý prehrievaniu spoľahlivo bráni aj v náročných podmienkach. Táto verzia je navyše vybavená nastaviteľným RGB podsvietením a je kompatibilná s hernou konzolou PlayStation 5.

Testoval som verziu bez chladiča. Odpoveď na otázku, prečo sa dodáva aj takáto verzia je jednoduchá – jednak do notebooku by sa disk s chladičom, ktorý má určitú hrúbku väčšinou nezmestil a druhým dôvodom je, že väčšina základných dosiek má chladič na primárny SSD disk. Aby som bol úplne presný, disk nie je úplne bez chladiča, na čipoch je nalepená tepelne vodivá fólia, ktorá sama o sebe poskytuje pomerne účinné chladenie.

Podľa technických údajov výrobcu disk 990 PRO zvláda sekvenčné čítanie a zápis rýchlosťou 7450, resp. 6900 megabytov za sekundu (MB/s), pri náhodnom čítaní a zápise dosahujú hodnotu 1400 K a 1,550 K IOPS . To znamená 55 % zlepšenie pri náhodných úkonoch v porovnaní s verziou 980 PRO. Výkonné SSD moduly s rozhraním NVMe tiež prídu vhod pokiaľ chcete naplno využiť najnovšie herné konzoly predovšetkým vďaka podstatne rýchlejšiemu načítaniu dát. Pri testovaní pomocou RPG hry Forspoken  sa herná mapa načíta približne za sekundu, s diskom SATA SSD 4 sekundy a s bežným pevným diskom (HDD) až 28 sekúnd. Nový radič s úspornou architektúrou výrazne znižuje spotrebu nového SSD disku v porovnaní s 980 PRO až o polovicu. Technológia  Dynamic Thermal Guard zabraňuje prehrievaniu. Čip radiča má niklový povrch pre lepší odvod tepla.

Na testovanie rýchlosti zápisu a čítania som použil aplikáciu Samsung Magician a taktiež benchmarkové programy CrystalDiskMark 8.0.4. a  AS SSD Benchmark 2.0 a CrystalDiskMark 8.0.4. SSD disk som testoval na modernej základnej doske s čipsetom Z690, procesorom Intel Core i7 21700 a 32 GB DDR5.

Benchmark v aplikácii Samsung Magician nameral maximálnu prenosovú rýchlosť pri sekvenčnom čítaní 7088 MB/s a pri zápise 6834 MB/s. Benchmarkový program CrystalDiskMark 8.0.4 nameral maximálnu prenosovú rýchlosť pri sekvenčnom čítaní 7157 MB/s a pri zápise 6827 MB/s.

Aplikácia Samsung Magician umožňuje nastaviť funkciu Over-provisioning. Vtedy sa vyhradí určitá kapacita, typicky 10 % pre dáta, ktoré sa majú vymazať z SSD, bez poklesu výkonu systému. Táto funkcia okrem vyššej rýchlosti pri niektorých operáciách zároveň predlžuje životnosť SSD. Dôvodom je, že NAND neumožňuje priamo prepísať existujúce údaje. Tieto sa  musia najskôr vymazať, aby sa do buniek mohli zapísať nové údaje, čo spomaľuje výkon zápisu na SSD. Vo všeobecnosti trvá vymazanie údajov dlhšie ako ich zápis, pretože operácie zápisu sa vykonávajú po stránkach, zatiaľ čo operácie vymazania v blokoch. Čiastočne to rieši proces Garbage Collection , ktorý vytvára voľné bloky zhromažďovaním platných stránok na jedno miesto a vymazaním blokov neplatných stránok. Avšak, toto tiež môže často viesť k spomaleniu výkonu. Over-provisionin (OP) na tento účel vyhradzuje voľné miesto aby sa umožnilo efektívne využitie SSD. OP oblasť, ktorá pozostáva iba z voľných blokov, pomáha pri efektívnom poskytovaní voľných blokov.

Aplikácia Magician umožňuje prepínať medzi tromi prednastavenými módmi Power Saving, Standard a Performance, po zmene módu je nutný restart. Jedná sa v podstate o deaktiváciu stavov sleep a idle a priebežné vymazávanie nepoužitých blokov, takže výsledok sa prejaví viac pri bežnom používaní, než pri benchmarkoch

Pri intenzívnom používaní sa disk zahrieva len relatívne mierne, v skrini herného PC s dobrým prúdením vzduchu som nameral maximálnu teplotu 59 stupňov. ale to je prirodzený sprievodný jav a fólia nalepená na čipoch dobre odvádza teplo.

Disk som vyskúšal aj v PCIe karte AXAGON s M.2 slotom. Intuitívne som očakával, že disk umiestnený v M.2 slote priamo na základnej doske bude rýchlejší, výsledky testu sú však pre obidva spôsoby umiestnenia približne rovnaké.

Technické parametre: kapacita: 1 TB; technológia: Samsung V-NAND 3-bit TLC; rýchlosť sekvenčného čítania / zápisu                7450 MB/s -- 6900 MB/s; rýchlosť náhodného čítania / zápisu (QD32) 1400 K IOPS,  1550 K IOPS; ozhranie: PCIe Gen 4.0 x4, NVMe 2.0; konštrukčný formát  M.2 (2280); DRAM 1 GB LPDDR4; šifrovanie dát              AES 256-bit Full Disk Encryption, TCG/Opal V2.0; Cena  184,90 €

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Samsung 990 PRO SSD disk

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať