PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

ThinkPad X1 Yoga: Konvertibilná Yoga pre náročných používateľov

0

Po úspechu v spotrebiteľskom segmente posunulo Lenovo úspešnú koncepciu konvertibilného zariadenia Yoga aj najnáročnejším používateľom do biznisu či pre dizajnérov, grafikov a inžinierov, ktorí potrebujú aj kresliť pomocou elektronického pera. Konštrukcia z kvalitného plastu s dvoma masívnymi kovovými kĺbmi na prvý pohľad vzbudzuje dôveru. Odklápanie aj preklápanie displeja je príjemne tuhé a kĺby dobre držia nastavenú polohu aj v prípade, ak sa rozhodnete zariadenie v akejkoľvek polohe zdvih­núť a premiestniť. Čerešničkou na torte sú klávesy, ktoré sa po zatvorení a aj preklopení displeja o 360 stupňov zasunú do telesa klávesnice. Zasunutie klávesov pri zatvorení tak, aby ich horné okraje boli v rovine s plochou, umožnilo použiť klávesy s vyšším zdvihom bez toho, aby sa zväčšila hrúbka zatvoreného prístroja. Pri preklopení displeja do polohy tabletu zas nehrozí mechanické poškodenie, ak túto predsa len trochu väčšiu a ťažšiu zostavu mimovoľne opriete hoci o hranu stola. Klávesy sú v tomto režime nielen zasunuté, ale aj mechanicky zablokované. Klávesnica je v rade ThinkPad tradične zrejme najlepšia, akú môžete v konvertibilnom zariadení mať. Má dve fixné úrovne podsvietenia aj automatickú reguláciu jasu. Podsvietenie sa prepína kombináciou klávesov Fn a medzerníka. Klávesy majú dostatočný zdvih, presný chod a príjemne konkávne zaoblený povrch. Touchpad je kombinovaný s trackpointom medzi klávesmi G, H a B a trojicou hardvérových klávesov nad touchpadom, tradičných pre ThinkPad. Zatlačiť sa, samozrejme, dá aj touchpad. Vpravo od neho je malý štvorcový snímač odtlačkov prstov. Funguje rýchlo, presne a spoľahlivo. Pri pozornejšom pohľade na hornú hranu displeja objavíte posuvný prvok Think Shutter, pomocou ktorého môžete zakryť kameru.

Dotykový displej s uhlopriečkou 14 palcov má rozlíšenie WQHD (2560 × 1440) a podporuje technológiu HDR Dolby Vision s vysokým dynamickým rozsahom jasu a farieb. Aby ste HDR Dolby Vision mohli používať, potrebujete najnovšiu aktualizáciu Windows 10. Kontrastný pomer je 1500:1. Jas podsvietenia som nameral na úrovni 460 nitov. Povrch dotykových displejov musí byť hladký, a tak sa výrobca snažil eliminovať odlesky a odrazy antireflexnou vrstvou. Oblasť použitia na­značuje prítomnosť integrovanej grafiky Intel UHD Graphics 620. Maximálne podporované rozlíšenie pri pripojení monitora cez USB-C je 5120 × 2880@60 Hz. Pripojenie cez HDMI má limit rozlíšenia 4096 × 2160@30 Hz.

Magnetom zariadenia je aj vynikajúce elektronické pero, umiestnené v spodnej časti na pravom boku. Pri pozornejšom skúmaní odhalíte dvojicu kontaktov, pomocou ktorých sa batéria pera po zasunutí do prístroja priebežne nabíja. Za 15 sekúnd sa pero nabije na 80 % kapacity. Ak nepotrebujete pri práci klávesnicu, najlepšie sa kreslí v polohe stojan alebo na kolenách v polohe tablet.

Kvalita zvuku je na ultrabook s limitovaným objemom veľmi dobrá. Mriežky reproduktorov sú na okrajoch spodnej strany nasmerované nadol, ale sú blízko skosenej hrany, takže zvuk sa dobre šíri a je zachovaná aj smerová informácia. Výkon vstavaných reproduktorov je 2 × 1 W. Integrované 360° diaľkové mikrofóny dokážu zachytiť hlasové povely pre digitálnu asistentku Cortanu zo vzdialenosti 3 až 4 metrov v závislosti od okolitého hluku.

Procesor i7 ôsmej generácie je záruka dostatočného výkonu na akýkoľvek podnikový scenár a v tandeme so 16 GB RAM si poradí aj s náročnými in-memory analýzami miliónov záznamov v Exceli. Rýchly disk SSD umožní aj bezproblémové editovanie a renderovanie videa, samozrejme, v intenciách výkonu procesora a integrovanej grafiky. Pri vyššej záťaži je zahrievanie citeľné, ale nie nepríjemné a ventilátor je pomerne tichý. Maximálny výkon i7 sa vzhľadom na možnosti chladenia dá využiť len krátkodobo, ale to je typická vlastnosť všetkých ultrabookov s plastovým telom. Ak je zaťažené len jedno jadro, boost môže zvýšiť frekvenciu až na 4 GHz. Typická pracovná frekvencia pri viacjadrovej záťaži je 1,6 – 1,8 GHz. Batéria pri bežnom používaní vydrží 7,5 – 10 hodín. K univerzálnosti použitia prispieva aj napájanie a nabíjanie cez port USB-C. Počas testovania som používal striedavo originálny zdroj aj zdroj z MacBook Pro. Čas nabíjania bol rovnaký. Technológia Rapid Charge umožní za hodinu nabiť batériu s kapacitou 54 Wh na 80 % kapacity. Doma v pracovni som Yogu pripojil jediným káblom USB-C k monitoru BenQ PD2710QC, ktorý má v podstavci dokovaciu stanicu, takže po jednom kábli sa zariadenie nabíjalo a zároveň sa prenášal obraz.

Vľavo sú dva porty USB-C a port USB 3.1. Ďalší port USB 3.1 nájdete na pravej strane, takže bez problémov pripojíte aj klasické zariadenie. Na pravej strane je ešte tlačidlo na vypínanie, konektor HDMI, konektor na pripojenie slúchadiel/mikrofónu a špeciálny konektor na pripojenie redukcie na eternetový konektor. Na rozdiel od redukcie pripojenej do USB dokáže takéto riešenie naplno využiť čip pre gigabitový eternet na základnej doske od Intelu, čo je dôležité hlavne pri vzdialenej správe Intel vPro. Redukcia je súčasťou balenia. Na hornej hrane dielu klávesnice medzi kĺbmi je otvor na vyfukovanie teplého vzduchu a slot na microSD a SIM kartu.

Parametre:

• Intel Core i7-8550U 1,8 GHz, 16 GB LPDDR3 RAM 2133 MHz, SSD 512 GB; grafika Intel HD Graphics 520; displej 14" dotykový IPS, HDR s rozlíšením WQHD (2560 × 1440), Wi-Fi 802.11ac, bluetooth 4.1, porty: 2× USB-C 3.1 gen. 2 s podporou Thunderbolt 3, 2× USB 3.1 (jeden s podporou stáleho napájania)  HDMI, Ethernet expansion; operačný systém: Windows 10 Pro 64-bit., rozmery: 333 × 229 × 17 mm, hmotnosť: 1,4 kg; benchmarky: PC Mark 3 306; 3D Mark CloudGate: 8 330, 3D Mark Sky diver 4 234

• Cena: 2840 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

Vynikajúci displej, výdrž na batériu, robustná konštrukcia
Kovové telo by zlepšilo chladenie, inak nič podstatné

HODNOTENIE:

Dizajn: 92 %
Výkon: 90 %
Funkcionalita: 90 %
Celkovo: 91 %

 

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
ThinkPad Yoga

Pridať komentár