PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Tváre starovekých Egypťanov boli oživené pomocou 2000-ročnej DNA

0

Vedci oživili tváre troch staroegyptských mužov pomocou DNA starej viac ako 2000 rokov. Ide o vôbec prvý prípad použitia moderných techník na skúmanie takejto starej ľudskej DNA, pričom vek trojice vzoriek sa odhaduje na 2023 až 2797 rokov. Črty starovekých egyptských múmií odhalili v Parabon NanoLabs, kde pomocou špičkových technológií a forenzného odborníka predpovedali vzhľad mužov vo veku okolo 25 rokov. Múmie pochádzali zo starovekej nílskej komunity, známej ako Abusir el-Meleq. Tím si všimol, že ich pôvod viac zodpovedá moderným osobám zo Stredomoria a Blízkeho východu než Egypťanom.

Ich pleť bola podľa predpokladov svetlohnedá a bez pieh, mali tmavé vlasy a oči. V tlačovej správe Parabon sa uvádza, že starovekí Egypťania mali alelu pre svetlejšiu pleť a mali „viac spoločných predkov s obyvateľmi Blízkeho východu ako súčasní Egypťania, ktorí v novších časoch získali dodatočnú subsaharskú prímes“. 

Parabon pri skúmaní troch vzoriek starovekých múmií použil svoj nástroj Snapshot DNA Phenotyping pipeline. Snapshot je navrhnutý tak, aby sa vyrovnal s chýbajúcimi údajmi v náročných forenzných vzorkách a potom „predpovedal pôvod, pigmentáciu a morfológiu tváre každej múmie“. Trojrozmerná „morfológia tváre“ odhalila predný a bočný profil mužov, ako aj tepelnú mapu tváre. Technológia Parabon NanoLabs znamená revolúciu v analýze starovekej DNA, pretože pracuje s fragmentovanou DNA a ukázalo sa, že je citlivá už na 10 pikogramov DNA.

Zdroj: newsweek.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať