SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement

Umelá inteligencia dokáže predpovedať počasie s doteraz najväčšou presnosťou

Výskum a vývoj
0

Spoločnosť DeepMind sa najnovšie púšťa do predpovedania počasia. Jej nový nástroj je určený na predikciu blížiacich sa zrážok prostredníctvom takzvaného nowcastingu a drvivá väčšina meteorológov sa nazdáva, že je pri počiatočnom testovaní presnejší ako súčasné metódy. Predpovedanie dažďa v priebehu jednej až dvoch hodín má veľký význam pre organizátorov akcií pod holým nebom, ale aj pre letectvo a pod.

DeepMind si dal za cieľ vyvinúť nástroj so strojovým učením, ktorý môže priniesť do týchto snáh novú úroveň presnosti, a to využitím vysoko presných radarových údajov, ktoré sledujú zrážky každých päť minút s rozlíšením 1 km. Využíva pri tom generatívne modelovanie, ktoré analyzuje pozorovania radaru za posledných 20 minút a potom vytvára predpovede na nadchádzajúcich 90 minút.

Nástroj Deep Generative Model of Rain bol vyhodnotený viac ako 50 vyškolenými meteorológmi z britského meteorologického ústavu ako lepšia možnosť v 89 % prípadov v porovnaní so súčasnými široko používanými metódami nowcastingu. Nástroj sa zameriava na stredne silné až silné dažde, no DeepMind teraz plánuje nadviazať na tieto výsledky zlepšením presnosti tak v dlhodobejších predpovediach, ako aj v prípade zriedkavých a intenzívnych dažďov. Dokument opisujúci výskum bol publikovaný v časopise Nature.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať