
Ultrasenzitívne molekulárne testy sú už blízko. Budú lacné a COVID-19 odhalia za 15 minút
Testy PCR, zlatý štandard na testovanie COVID-19, si vyžadujú nepríjemný výter z nosohltana a na ich výsledky treba čakať často niekoľko dní. Antigénové testy sú síce rýchle, ale majú problémy s citlivosťou. Preto zdravotnícke orgány naďalej zdôrazňujú potrebu vyvinúť rýchle a spoľahlivé testy. A čoskoro by sme sa ich mohli dočkať. Rýchle molekulárne test, ktoré spájajú citlivosť testu PCR s rýchlosťou antigénového testu, boli nedávno overené a smerujú zo štádia prototypu k schváleniu americkým úradom FDA.
Detailné štúdie o ultrasenzitívnych molekulárnych testoch na COVID-19, založených na technológii na editovanie génov CRISPR, boli publikované v časopisoch Science Advances a Cell. Tieto prenosné testy sa spárujú so smartfónmi, aby priniesli výsledky zhruba za 15 až 30 minút. Oba sa vyvíjajú na komerčnú diagnostiku a v priebehu niekoľkých mesiacov budú predložené úradu FDA. Kombinácia s mobilným telefónom pomôže priblížiť diagnostiku k ľuďom, takže testy budú prístupné pre všetkých.
Namiesto výteru z nosa by sa mali na diagnostiku používať sliny. Vírus je síce prítomný v slinách, ale vo veľmi nízkych koncentráciách, preto jeho detekcia vyžaduje vysoko citlivú technológiu. CRISPR sa používal už predtým na detegovanie vírusu zika. Na rozdiel od PCR môže technológia CRISPR nájsť a označiť vírusové proteíny bez toho, aby najskôr izolovala RNA. Test vedcov z Tulane University kombinuje vzorku slín s roztokom chemikálií, aby stovky miliónov krát amplifikoval malú oblasť vírusovej RNA.
Pri detegovaní M proteínu koronavírusu sonda fluoreskuje. Fotoaparát mobilného telefónu sa ukázal dostatočne citlivý na to, aby zachytil výslednú žiaru. Hoci proces je komplikovaný, všetko sa to deje v dvoch rýchlych krokoch na jednom mikrofluidickom čipe, takže celý postup je ľahko ovládateľný a jednoducho použiteľný. Test poskytol výsledky zo vzorky slín za 15 minút, a keď sa ho tím snažil oklamať viac ako 30 ďalšími respiračnými patogénmi, nepriniesol falošne pozitívne výsledky.
Druhý kalifornský test je jedinečný v tom, že nevyžaduje najskôr amplifikáciu vírusovej RNA. Výsledkom eliminácie kroku amplifikácie je priame meranie množstva RNA vo vzorke. Tieto informácie môžu lekárom pomôcť pri mapovaní priebehu choroby a pri lepšej identifikácii vhodnej liečby. Tím teraz testuje interný prototyp, náklady naň sú menej ako 10 dolárov za kazetu. V priebehu niekoľkých mesiacov by sa mal posunúť na schválenie FDA. Ak budú nové testy založené na CRISPR schválené, mohli by umožniť časté a presné testovanie v celej populácii.
Zdroj: spectrum.ieee.org.