ACER_032021 ACER_032021 ACER_032021 Advertisement

Ultrasenzitívne molekulárne testy sú už blízko. Budú lacné a COVID-19 odhalia za 15 minút

4

Testy PCR, zlatý štandard na testovanie COVID-19, si vyžadujú nepríjemný výter z nosohltana a na ich výsledky treba čakať často niekoľko dní. Antigénové testy sú síce rýchle, ale majú problémy s citlivosťou. Preto zdravotnícke orgány naďalej zdôrazňujú potrebu vyvinúť rýchle a spoľahlivé testy. A čoskoro by sme sa ich mohli dočkať. Rýchle molekulárne test, ktoré spájajú citlivosť testu PCR s rýchlosťou antigénového testu, boli nedávno overené a smerujú zo štádia prototypu k schváleniu americkým úradom FDA.

Detailné štúdie o ultrasenzitívnych molekulárnych testoch na COVID-19, založených na technológii na editovanie génov CRISPR, boli publikované v časopisoch Science Advances a Cell. Tieto prenosné testy sa spárujú so smartfónmi, aby priniesli výsledky zhruba za 15 až 30 minút. Oba sa vyvíjajú na komerčnú diagnostiku a v priebehu niekoľkých mesiacov budú predložené úradu FDA. Kombinácia s mobilným telefónom pomôže priblížiť diagnostiku k ľuďom, takže testy budú prístupné pre všetkých.

Namiesto výteru z nosa by sa mali na diagnostiku používať sliny. Vírus je síce prítomný v slinách, ale vo veľmi nízkych koncentráciách, preto jeho detekcia vyžaduje vysoko citlivú technológiu. CRISPR sa používal už predtým na detegovanie vírusu zika. Na rozdiel od PCR môže technológia CRISPR nájsť a označiť vírusové proteíny bez toho, aby najskôr izolovala RNA. Test vedcov z Tulane University kombinuje vzorku slín s roztokom chemikálií, aby stovky miliónov krát amplifikoval malú oblasť vírusovej RNA.

Pri detegovaní M proteínu koronavírusu sonda fluoreskuje. Fotoaparát mobilného telefónu sa ukázal dostatočne citlivý na to, aby zachytil výslednú žiaru. Hoci proces je komplikovaný, všetko sa to deje v dvoch rýchlych krokoch na jednom mikrofluidickom čipe, takže celý postup je ľahko ovládateľný a jednoducho použiteľný. Test poskytol výsledky zo vzorky slín za 15 minút, a keď sa ho tím snažil oklamať viac ako 30 ďalšími respiračnými patogénmi, nepriniesol falošne pozitívne výsledky.

Druhý kalifornský test je jedinečný v tom, že nevyžaduje najskôr amplifikáciu vírusovej RNA. Výsledkom eliminácie kroku amplifikácie je priame meranie množstva RNA vo vzorke. Tieto informácie môžu lekárom pomôcť pri mapovaní priebehu choroby a pri lepšej identifikácii vhodnej liečby. Tím teraz testuje interný prototyp, náklady naň sú menej ako 10 dolárov za kazetu. V priebehu niekoľkých mesiacov by sa mal posunúť na schválenie FDA. Ak budú nové testy založené na CRISPR schválené, mohli by umožniť časté a presné testovanie v celej populácii.

Zdroj: spectrum.ieee.org.

Redakcia

Všetky autorove články

4 komentáre

Konecne reakcia na: Ultrasenzitívne molekulárne testy sú už blízko. Budú lacné a COVID-19 odhalia za 15 minút

4.1.2021 14:01
Konecne nieco, co nie je stredoveke.
Reagovať

. reakcia na: Ultrasenzitívne molekulárne testy sú už blízko. Budú lacné a COVID-19 odhalia za 15 minút

29.12.2020 00:12
Naco clanok pise 95% o horsom teste a lepsi test spomenie na konci len v 1 vete?
Reagovať

RE: . reakcia na: .

29.12.2020 13:12
aby si sa mohol čudovať.
Reagovať

RE: RE: . reakcia na: RE: .

29.12.2020 15:12
Nad tym sa neda cudovat, to bolo len slusne konstatovanie o autorovi, ze v skole by za take clanky prepadol.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať