PANASONIC PANASONIC PANASONIC

Umelá inteligencia Googlu sa len po 4 hodinách učenia naučila hrať šachy bez asistencie človeka. A vyhráva

Technológie
1

AlphaZero, herná umelá inteligencia vytvorená v laboratóriu DeepMind patriacom Googlu, porazila najlepší svetový šachový počítačový program, pričom postup, ako treba hrať, sa naučila za menej ako štyri hodiny.

Prispôsobená verzia AlphaGo už porazila najlepších svetových hráčov hry go a teraz sa učí ďalšie hry. Ako sme spomenuli, osvojenie pravidiel šachu jej trvalo len štyri hodiny a v zápase so 100 hrami porazila program Stockfish 8, ktorý je majstrom sveta v tomto odbore.

Podľa výskumného dokumentu publikovaného na arXiv AlphaZero vyhral alebo remizoval vo všetkých 100 hrách. „Je to pozoruhodný úspech, aj keď po AlphaGo sme to mohli očakávať,“ vyjadril sa bývalý majster sveta šachu Garry Kasparov. „Vždy sme sa nazdávali, že šachy vyžadujú priveľa empirických vedomostí na to, aby ich stroj mohol hrať dobre úplne samostatne bez ľudských vedomostí.“

Prvý počítač, ktorý 12. mája 1997 porazil v šachu práve Garryho Kasparova, bol superpočítač IBM Deep Blue.

Podľa DeepMind rozdiel medzi AlphaZero a jeho konkurentmi spočíva v tom, že pri jeho strojovom učení sa okrem základných pravidiel šachu nepoužil nijaký ľudský vstup. Učenie sa uskutočňovalo opakovaným hraním, pri ktorom sa posilňovali vedomosti. Program vraj dokáže spracovať až 80 000 pozícií za sekundu.

AlphaZero vyhral proti Stockfish 8 v 25 hrách, v ktorých hral s bielymi figúrkami a mal výhodu prvého ťahu, ako aj v ďalších troch hrách, keď mal čierne figúrky, a zvyšných 72 hier sa skončilo remízou. AlphaZero sa za dve hodiny naučil aj japonský šach šógi a porazil špičkový program Elmo v zápase so 100 hrami, z ktorých AlphaZero vyhral 90, prehral 8 a dve sa skončili remízou.

Zdroj: theguardian.com

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
umelá inteligencia Google AlphaZero

1 komentár

A reakcia na: Umelá inteligencia Googlu sa len po 4 hodinách učenia naučila hrať šachy bez asistencie človeka. A vyhráva

10.12.2017 21:12
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať