SAMSUNG_07 SAMSUNG_07 SAMSUNG_07 Advertisement

Umelá inteligencia dokáže odhaliť kritické trhliny v jadrových reaktoroch a varovať pred možnou katastrofou

Technológie
0

Malá trhlinka v jadrovom reaktore, mrakodrape, konštrukcii mosta alebo múre priehrady môže mať katastrofické následky. Kontrola kritických systémov je však zložitá a časovo náročná. Videá zachytené automatickým systémom detekcie trhlín môžu ľahko odhaliť malé škrabance alebo praskliny vo zvaroch.

Technici však musia skontrolovať videá po jednotlivých snímkach, čo časovo náročný proces, náchylný na ľudské chyby. Systém vyvíjaný na Purdue University využíva umelú inteligenciu na detekciu trhlín zachytených vo videách jadrových reaktorov. Systém analyzuje video snímku po snímke, aby zistil akékoľvek praskliny.

„Je to obrovský skok pre inšpekčnú technológiu a môže znížiť počet nehôd a úmrtí, ako aj náklady na údržbu,“ povedal Mohammad R. Jahanshahi, odborný asistent inžinierstva na Purdue University, ktorý vedie výskumný tím. „Počítač môže vykonať ťažkú prácu a potom poskytnúť ľudskému operátorovi kvantitatívne informácie o trhlinách, ako je ich hrúbka a dĺžka.“

Operátor je potom schopný prezrieť si špecifické snímky, na ktoré odkazuje softvérový systém, aby preskúmal trhliny a určil, aké kroky sú potrebné. Jahanshahi povedal, že metóda bola testovaná na 20 inšpekčných videách z jadrových elektrární, pričom výsledky ukazujú, že je účinnejšia ako akýkoľvek iný prístup. Výskumníci tiež uviedli, že ich systém detekcie využívajúci umelú inteligenciu dokáže odhaliť aj poškodenia budov, ciest a priehrad po zemetrasení a iných prírodných katastrofách.

Zdroj: purdue.edu.

Redakcia

Všetky autorove články
umelá inteligencia AI veda vyskum

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať