Zenbook S14 Zenbook S14 Zenbook S14

Umelá inteligencia dokáže predpovedať zločin skôr, ako sa stane

Technológie
2

Vízia filmu Minority Report zastaviť zločiny skôr, ako sa stanú, sa môže čoskoro stať realitou vďaka výskumníkom z Južnej Kórey. Inštitút pre výskum elektroniky a telekomunikácií v krajine predstavil systém umelej inteligencie Dejaview, ktorý analyzuje zábery z priemyselných kamier s cieľom odhaliť trestnú činnosť, prípadne jej zabrániť. Dejaview využíva strojové učenie na analýzu vzorcov a identifikáciu príznakov hroziacich trestných činov.

VEĽKÁ SÚŤAŽ PRE PREDPLATITEĽOV

Pri vyhodnocovaní rizika výskytu podozrivých udalostí berie do úvahy faktory, ako je denný čas, lokalita, záznamy o incidentoch z minulosti a ďalšie premenné. Základná technológia funguje dvoma kľúčovými spôsobmi. Predovšetkým je tu model predpovede založený na čase/priestore, ktorý vyhodnocuje prvky, ako napríklad to, či sa zločin predtým stal v odľahlej oblasti neskoro v noci. Ak má napríklad tiché, izolované miesto podobné faktory prostredia ako zločin spáchaný v minulosti v neskorých nočných hodinách, systém vyhodnotí vysoké riziko ďalšieho incidentu.

Orgány činné v trestnom konaní potom môžu tieto vysoko rizikové zóny proaktívne podrobnejšie monitorovať prostredníctvom záznamov z priemyselných kamier, aby zabránili incidentom skôr, ako sa stanú, a vhodne rozmiestnili zásahové tímy. Pri testoch v teréne, pri ktorých sa pracovalo s údajmi kórejského mesta Seocho, tento systém „prediktívneho mapovania kriminality“ preukázal presnosť 82,8 %.

Druhá zložka systému Dejaview sa nazýva predikcia recidívy zameraná na jednotlivca. Sústreďuje sa na osoby, ktoré sú považované za „vysoko rizikové“ z hľadiska opakovania tých istých trestných činov. Sledovaním ich pohybových vzorcov môže technológia analyzovať, či ich správanie signalizuje, že by mohli čoskoro spáchať ďalší trestný čin. Technológia Dejaview bola vyškolená na obrovskom súbore údajov, pozostávajúcom z viac ako 32 000 záznamov z priemyselných kamier, ktoré zachytávajú rôzne incidenty v priebehu troch rokov.

ASBIS_L9440

Umelá inteligencia sa z týchto údajov naučila rozpoznávať vzory a teraz svoje „znalosti“ aplikuje na živé scenáre. Juhokórejský inštitút v súčasnosti obmedzuje aplikáciu Dejaview na miesta, ako sú letiská, energetické zariadenia, továrne, a na monitorovanie verejných podujatí. Komerčné využitie pre špecializované bezpečnostné agentúry sa očakáva do konca roka 2025.

Južná Kórea nie je jediná krajina, ktorá skúma túto technológiu. Aj Argentína má novú AI zameranú na prevenciu, odhaľovanie, vyšetrovanie a stíhanie zločincov pomocou špecializovaných algoritmov. Argentínsky prístup ide o krok ďalej tým, že analyzuje aj iné údaje než len dáta z priemyselných kamier, a to vrátane sociálnych sietí, webových stránok a dokonca aj dark webu.

Zdroj: techspot.com.

Zdroj Foto: freepik.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Ficizmus reakcia na: Umelá inteligencia dokáže predpovedať zločin skôr, ako sa stane

20.9.2024 14:09
A naša najúžasnejšia vláda vie zabezpečiť, že sa zločin nestal, aj keď všetci vidia opak.
Reagovať

RE: Ficizmus reakcia na: Ficizmus

21.9.2024 10:09
Vláda a aj AI to zvládajú s pravdepodobnosťou vyše tisíc percent. A to je naozaj úspech, ktorý je hodný takéhoto článku o svetlej budúcnosti bez kriminality.

Mimochodom, pripomenulo mi to Minority report kde trestali ľudí čo čítali knihy. Budúcnosť už začala.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať