NICEBOY_112021 NICEBOY_112021 NICEBOY_112021

Umelá inteligencia odhalila, na čo by sa mali dať pozor výrobcovia vakcín proti COVID-19

Výskum a vývoj
6

Vedci z MIT použili výkonné algoritmy na zodpovedanie otázok týkajúcich sa účinnosti vakcín proti COVID-19 od spoločností Pfizer a BioNTech, Moderna, AstraZeneca a ďalších. Je prekvapujúce, ako rýchlo sa tieto vakcíny vyvinuli. To, čo kedysi trvalo desať alebo viac rokov (doteraz najrýchlejší vývoj vakcíny proti príušniciam trval 4 roky), sa podarilo za menej ako 12 mesiacov.

Okrem štedrého financovania sa rekordné tempo dosiahlo zameraním na výbežok na obale vírusu, ktorý vírus SARS-CoV-2 používa na inváziu do ľudských buniek. Je to najbežnejší spôsob, ako sa vírus viaže na vonkajšiu stranu bunkových membrán, čo umožňuje genómu vírusu napadnúť bunku a zmeniť ju na továreň na produkciu vírusov. Vedci sa zamerali na tento neobvyklý atribút, aby sa pokúsili zabrániť pripútaniu vírusu a následnej invázii.

Ukázalo sa však, že nie všetci reagujeme na tento glykoproteínový výbežok rovnako. Štúdia zverejnená v septembri odhalila, že černošskí Američania tvorili viac ako 21 % úmrtí na COVID-19 v USA, hoci predstavujú iba 12,3 % populácie. Naopak, bieli Američania tvoria 61 % populácie USA, ale iba 51 % úmrtí. Preto Laboratórium počítačovej vedy a umelej inteligencie (CSAIL) pri MIT vymodelovalo vakcínu podobnú tým, ktoré boli schválené, a zistilo, že pre niektoré skupiny je výrazne menej efektívna ako pre iné.

Vakcíny fungujú tak, že použijú kúsok vírusu SARS-CoV-2, konkrétne glykoproteínový výbežok, ktorým sa viažu na bunku a vyvolávajú reakciu. Ukázalo sa, že správanie bunky ovplyvňujú rôzne verzie génov, nazývané alely. U ľudí, ktorí sa sami označili za černochov alebo Ázijčanov, spôsobili alely menej spoľahlivú väzbu na výbežok, čo viedlo k vyššej pravdepodobnosti, že pre nich bude vakcína neúčinná.

Podľa CSAIL k neúčinnosti pravdepodobne dôjde u menej ako jedného percenta bielych ľudí, no mohla by postihnúť až 10 % osôb ázijského pôvodu. Výskum MIT ešte nie je recenzovaný, a tak ide iba o predikciu, aj keď na základe veľmi dobrého modelu. Aby spoločnosti vyvíjajúce vakcíny rozptýlili obavy z bezpečnosti medzi menšinovými skupinami, bude obzvlášť dôležité zdôrazniť rasovú rozmanitosť účastníkov klinických skúšok ich vakcín proti COVID-19.

Zdroj: fool.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

6 komentárov

čo keby reakcia na: Umelá inteligencia odhalila, na čo by sa mali dať pozor výrobcovia vakcín proti COVID-19

17.9.2021 14:09
to možno bolo tým, že medzi "Afroameričanmi" je viac obéznych a s cukrovkou
Reagovať

Politická korektnosť reakcia na: Umelá inteligencia odhalila, na čo by sa mali dať pozor výrobcovia vakcín proti COVID-19

11.12.2020 21:12
“U ľudí, ktorí sa sami označili za černochov alebo Ázijčanov...”
Čiže keď nejaký černoch čierny ako noc o sebe nevyhlási, že je černoch, tak na neho zatiaľ nepotvrdená hypotéza neplatí? Ja mu to oznámiť nemôžem, lebo však Black matter lives...
Reagovať

Nie je to najrychlejsie vyvinuta vakcina reakcia na: Umelá inteligencia odhalila, na čo by sa mali dať pozor výrobcovia vakcín proti COVID-19

11.12.2020 12:12
Tou bola vakcina proti prasacej chripke, ktora bola vyvinuta a schvalena za 6 mesiacov.
Reagovať

Doplňujúca otázka reakcia na: Umelá inteligencia odhalila, na čo by sa mali dať pozor výrobcovia vakcín proti COVID-19

11.12.2020 08:12
Zaujímavý článok, no chcelo by to viac detailov.
Celkom nerozumiem tomu prečo, keď sa nedokáže naviazať výbežok z vakcíny tak sa dokáže naviazať výbežok z reálneho vírusu.
Neznamená to vlastne, že títo ľudia sú vlastne imúnny a koronavírus na nedokáže naviazať na ich bunky?
Alebo podobná možnosť, že vlastne verzií týchto výbežkov vírusu je viac? Na niektoré sme na základe svojej genetiky imúnny a na niekté nie. A vakcína nepokrýva všetky verzie.
Reagovať

RE: Doplňujúca otázka reakcia na: Doplňujúca otázka

12.12.2020 16:12
A nebude to tak, že sa viaže geneticky A-T, C-G. Adenín-guanín a cytozín-tymín a tá bunka nie vždy má na povrchu rovnakú genetickú informáciu vhodnú pre naviazanie sa vírusu? Potom je jasné, že sa vírus najviac viaže na bunky typu alveola v pľúcach, ktoré postihuje a tie sú ovplyvnené práve pigmentami u černochov a je známe, že u detí belochov je pigmentový čierny fľak chorá koža, ktorá ľahšie podlieha infekciou vírusu? Práve pre toto černosi umierajú viacej?
Reagovať

bunka nema na povrchu reakcia na: RE: Doplňujúca otázka

14.12.2020 13:12
geneticku informaciu nikdy. Ta je v jadre, alebo v mitochondriach.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať