
Umelá inteligencia odhalila, na čo by sa mali dať pozor výrobcovia vakcín proti COVID-19
Vedci z MIT použili výkonné algoritmy na zodpovedanie otázok týkajúcich sa účinnosti vakcín proti COVID-19 od spoločností Pfizer a BioNTech, Moderna, AstraZeneca a ďalších. Je prekvapujúce, ako rýchlo sa tieto vakcíny vyvinuli. To, čo kedysi trvalo desať alebo viac rokov (doteraz najrýchlejší vývoj vakcíny proti príušniciam trval 4 roky), sa podarilo za menej ako 12 mesiacov.
Okrem štedrého financovania sa rekordné tempo dosiahlo zameraním na výbežok na obale vírusu, ktorý vírus SARS-CoV-2 používa na inváziu do ľudských buniek. Je to najbežnejší spôsob, ako sa vírus viaže na vonkajšiu stranu bunkových membrán, čo umožňuje genómu vírusu napadnúť bunku a zmeniť ju na továreň na produkciu vírusov. Vedci sa zamerali na tento neobvyklý atribút, aby sa pokúsili zabrániť pripútaniu vírusu a následnej invázii.
Ukázalo sa však, že nie všetci reagujeme na tento glykoproteínový výbežok rovnako. Štúdia zverejnená v septembri odhalila, že černošskí Američania tvorili viac ako 21 % úmrtí na COVID-19 v USA, hoci predstavujú iba 12,3 % populácie. Naopak, bieli Američania tvoria 61 % populácie USA, ale iba 51 % úmrtí. Preto Laboratórium počítačovej vedy a umelej inteligencie (CSAIL) pri MIT vymodelovalo vakcínu podobnú tým, ktoré boli schválené, a zistilo, že pre niektoré skupiny je výrazne menej efektívna ako pre iné.
Vakcíny fungujú tak, že použijú kúsok vírusu SARS-CoV-2, konkrétne glykoproteínový výbežok, ktorým sa viažu na bunku a vyvolávajú reakciu. Ukázalo sa, že správanie bunky ovplyvňujú rôzne verzie génov, nazývané alely. U ľudí, ktorí sa sami označili za černochov alebo Ázijčanov, spôsobili alely menej spoľahlivú väzbu na výbežok, čo viedlo k vyššej pravdepodobnosti, že pre nich bude vakcína neúčinná.
Podľa CSAIL k neúčinnosti pravdepodobne dôjde u menej ako jedného percenta bielych ľudí, no mohla by postihnúť až 10 % osôb ázijského pôvodu. Výskum MIT ešte nie je recenzovaný, a tak ide iba o predikciu, aj keď na základe veľmi dobrého modelu. Aby spoločnosti vyvíjajúce vakcíny rozptýlili obavy z bezpečnosti medzi menšinovými skupinami, bude obzvlášť dôležité zdôrazniť rasovú rozmanitosť účastníkov klinických skúšok ich vakcín proti COVID-19.
Zdroj: fool.com.
Zobrazit Galériu