SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Umelá inteligencia pomáha historikom rozlúštiť poškodené staroveké nápisy

Výskum a vývoj
0

Historici môžu mať k dispozícii nový výkonný nástroj Ithaca, čo je model strojového učenia vytvorený spoločnosťou DeepMind, ktorý prekvapivo presne odhaduje chýbajúce slová a ich umiestnenie, ako aj datovanie textu. Ide o nezvyčajnú aplikáciu umelej inteligencie, ktorá však ukazuje, aká užitočná môže byť AI aj mimo technologického sveta. Problém neúplných starovekých textov sa týka mnohých odborov, v ktorých odborníci pracujú s poškodenými a neúplnými materiálmi.

Originálny dokument môže byť vyrobený z kameňa, hliny alebo papyrusu, napísaný v akkadčine, starogréčtine alebo lineárnom písme A, za tisícročia však utrpel škody. Medzery v texte môžu byť krátke ako chýbajúce písmeno alebo dlhé ako kapitola alebo dokonca celý príbeh. Ich vyplnenie môže byť triviálne alebo aj nemožné – a práve tu má Ithaca (pomenovaná podľa Odyseovho rodného ostrova) pomôcť. Bola vyškolená na obrovskej knižnici starých gréckych textov, dokáže nielen odhadnúť chýbajúce slovo alebo frázu, ale aj zistiť, aký starý je dokument a kde bol napísaný.

Článok publikovaný v časopise Nature demonštruje účinnosť nástroja, pričom ako príklad používa niektoré dekréty z periklovských Atén. Pri dokumentoch, o ktorých sa predpokladalo, že boli napísané približne v roku 445 pred n. l., Ithaca na základe svojej textovej analýzy navrhla, že v skutočnosti pochádzajú približne z roku 420 pred n. l., čo je v súlade s novšími dôkazmi. Čo sa týka samotného textu, odborníci v štúdii sa dostali na 25 % pri prvom pokuse, čo nie je skvelý výsledok, ale reštaurovanie textu nie je práca na jedno popoludnie, ide o dlhodobý projekt. V spojení s Ithacou však rýchlo dosiahli presnosť 72 %.

Zjednodušenú verziu nástroja Ithaca si môžete vyskúšať na tejto adrese, ak máte poruke nejaký starogrécky text plný medzier. Kód je dostupný na GitHube. Staroveká gréčtina je oblasť, v ktorej Ithaca začína, no tím už tvrdo pracuje aj na iných jazykoch. Na zozname sú akkadčina, démotika (staroegyptské písmo), hebrejčina a mayčina. Časom majú pribudnúť aj ďalšie.

Zdroj: techcrunch.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať