SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

Umelá inteligencia pomocou EEG transformuje myšlienky na text

Výskum a vývoj
0

Výskumníci z Technickej univerzity v Sydney vyvinuli prenosný, neinvazívny systém, ktorý dokáže dekódovať myšlienky a premeniť ich na text. Táto technológia by mohla umožniť komunikovať ľuďom, ktorí nie sú schopní hovoriť v dôsledku choroby alebo zranenia. Takisto by mohla pomôcť pri komunikácii medzi ľuďmi a strojmi, ako je napríklad prevádzka bionického ramena alebo robota. Technológia využíva nositeľnú čiapku so snímačmi pre EEG zariadenie na zaznamenávanie mozgovej aktivity a model AI s názvom DeWave na dekódovanie týchto signálov do slov a viet.

DeWave sa učí z veľkého množstva EEG údajov. Tento prenosný systém prekonáva predchádzajúce metódy, ktoré si vyžadovali invazívny chirurgický zákrok alebo ťažkopádne skenovanie magnetickou rezonanciou. Technológia preukázala presnosť prekladu približne 40 % na stupnici BLEU-1 a jej cieľom je dosiahnuť úroveň výkonu tradičných programov na preklad jazykov. (Skóre BLEU meria podobnosť strojovo preloženého textu so súborom vysokokvalitných referenčných prekladov.) Bola testovaná na 29 účastníkoch s rôznymi vzormi EEG.

„Je to prvá technológia, ktorá začlenila postupy diskrétneho kódovania do procesu prekladu z mozgu do textu, čím predstavuje inovatívny prístup k neurónovému dekódovaniu. Integrácia s veľkými jazykovými modelmi tiež otvára nové hranice v neurovede a AI,“ povedal profesor Chin-Teng Lin, vedúci výskumného tímu. Štúdia bola vybraná ako hlavný dokument na konferencii NeurIPS, ktorá sa konala v New Orleans 12. decembra 2023 a prezentoval sa na nej špičkový svetový výskum umelej inteligencie a strojového učenia.

Zdroj: neurosciencenews.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať