SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

Wi-Fi 7 príde naplno začiatkom roka 2024 a sľubuje 5x zvýšenie rýchlosti oproti Wi-Fi 6

0

Výrobcovia hardvéru už nejaký čas ponúkajú zariadenia podporujúce Wi-Fi 7 na základe návrhu špecifikácií. Konečné vydanie štandardu sa očakávalo v roku 2024, a keďže je teraz k dispozícii jasnejší časový plán, predpokladá sa, že ďalší výrobcovia, ako napríklad Intel, čoskoro predstavia produkty, ktoré využívajú väčšiu šírku pásma a stabilitu Wi-Fi 7. Wi-Fi Alliance potvrdila, že finálny štandard Wi-Fi 7 bude vydaný koncom prvého štvrťroka 2024. Sľubuje poskytovanie multigigabitových rýchlostí a ďalších zlepšení v porovnaní so súčasným štandardom Wi-Fi 6.

Intel a Broadcom minulý rok predstavili rýchlosti Wi-Fi 7 (označovaného aj ako 802.11be) dosahujúce až 5 Gb/s, čím výrazne prekonali typické maximum Wi-Fi 6, ktoré je okolo 1,7 Gb/s. Wi-Fi 7 to dosahuje tým, že umožňuje bezproblémové prepínanie medzi frekvenciami 2,4 GHz, 5 GHz a 6 GHz, s ktorými môžu kompatibilné zariadenia narábať súčasne. Spektrum 6 GHz navyše ponúka prístup k superširokým kanálom s frekvenciou 320 MHz, čím sa zdvojnásobuje priepustnosť v porovnaní s Wi-Fi 6, čo je kľúčový faktor pri zvyšovaní rýchlosti. Nový štandard zvyšuje prenosové rýchlosti o 20 percent aj inováciou z 1024 QAM na 4K QAM.

Očakáva sa takisto, že pripojenia Wi-Fi 7 budú stabilnejšie ako predchádzajúce špecifikácie. Operácia s viacerými linkami inteligentne vyvažuje prevádzku, čo umožňuje sieťam efektívne zvládnuť viac zariadení. Aliancia uvádza, že nový štandard bude vhodný najmä pre aplikácie rozšírenej a virtuálnej reality. Dátum uvedenia na trh v roku 2024 sa približne zhoduje s predpoveďami Intelu z roku 2022. Spoločnosť plánuje uviesť na trh počítače s podporou Wi-Fi 7 od budúceho roka, široká dostupnosť na trhu sa očakáva v roku 2025.

Spoločnosť Qualcomm je tiež optimistická, pokiaľ ide o Wi-Fi 7, a začlenila technológiu do svojho programu FastConnect popri 5G. Od minulého roka začali používať navrhované špecifikácie aj ďalší výrobcovia vrátane spoločností Netgear, TP-Link, ASUS, Amazon a Gigabyte. Pre tých, ktorí chcú upgradovať svoje desktopy na Wi-Fi 7, je jednou z možností nedávno ohlásený PCIe adaptér od Gigabyte. Karta s jedným slotom ponúka rýchlosť až 5,8 Gb/s a zahŕňa všetky funkcie oficiálnych špecifikácií od Wi-Fi Alliance, aj keď jej cena a dostupnosť ešte neboli potvrdené.

Zdroj: techspot.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár