SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement

Umelé červené krvinky sú vraj lepšie ako ľudské

0

Vedci sa pokúsili vyvinúť umelé červené krvinky, ktoré napodobňujú kľúčové vlastnosti tých prírodných, no pridali im aj niekoľko nových vlastností. Červené krvinky absorbujú kyslík z pľúc a dodávajú ho do tkanív tela. Tieto bunky v tvare disku obsahujú milióny molekúl hemoglobínu – proteínu obsahujúceho železo, ktoré viaže kyslík. Sú veľmi pružné, takže sa môžu pretlačiť aj cez tenké kapiláry a potom nadobudnúť svoj pôvodný tvar. Na povrchu obsahujú proteíny, ktoré im umožňujú cirkulovať krvnými cievami dlhý čas bez toho, aby ich pohltili imunitné bunky.

Vedci chceli vytvoriť umelé červené krvinky, ktoré majú podobné vlastnosti ako tie prirodzené, ale ktoré by mohli vykonávať aj nové úlohy, ako je dodávanie terapeutických liekov či detekcia toxínov. Ako pri tom postupovali? Umelé krvinky vytvorili tak, že najprv pokryli červené krvinky od darcov tenkou vrstvou oxidu kremičitého, potom vrstvou polymérov s kladným aj záporným nábojom. Následne odstránili oxid kremičitý a napokon potiahli povrch syntetických krviniek prírodnou bunkovou membránou červených krviniek.

Potom do krviniek vložili buď hemoglobín, aby im umožnili prenášať kyslík, alebo biosenzory na detekciu toxicity, prípadne protirakovinové lieky či magnetické nanočastice. Umelé krvinky mali podobnú veľkosť, tvar, elektrický náboj a povrchové proteíny ako tie prírodné a mohli sa pretlačiť cez kapiláry bez toho, aby stratili svoj tvar. U myší syntetické červené krvinky pretrvali viac ako 48 hodín bez zistiteľných známok toxicity. Toto dlhé trvanie bolo dosiahnuté tým, že boli „maskované“ proteínmi na ich povrchu proti bielym krvinkám. Bez tejto obrany by boli umelé krvinky napadnuté.

Zdroj: medium.com.

Redakcia

Všetky autorove články
veda vyskum zdravie

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať