
Aqua-Fi: Bezdrôtový internet, ktorý funguje pod vodou
Technológia Aqua-Fi umožní potápačom prenášať živé zábery a dáta na povrch alebo dorozumievať sa bez signálov rukami. Pri testovaní bol prototyp schopný odosielať správy pomocou LED a laserov. Dokument o tom, ako môžu optické siete poskytovať internet pod vodou, bol publikovaný v časopise v IEEE Communications. Aqua-Fi (názov odvodený od Wi-Fi) používa rádiové vlny na odosielanie údajov zo smartfónu potápačov do počítača Raspberry Pi pripojeného k výstroju na ich chrbte.
Toto zariadenie typu "gateway" odosiela údaje, ako sú fotografie a videá, cez lúč svetla do počítača na povrchu, ktorý je pripojený k internetu prostredníctvom satelitu. Je to rovnaký spôsob, ako môže zosilňovač Wi-Fi rozšíriť dosah domáceho internetového smerovača. Okrem svetla je komunikácia pod vodou možná aj pomocou rádiových a akustických signálov. Každá z týchto možností má však obmedzenia.
Kým rádio môže odosielať údaje len na krátke vzdialenosti, akustické signály môžu podporovať veľké vzdialenosti, ale s veľmi obmedzenou rýchlosťou prenosu údajov. Naproti tomu viditeľné svetlo je schopné putovať ďaleko s množstvom údajov, ale lúče vyžadujú priamu viditeľnosť medzi vysielačmi a prijímačmi.
Prototyp tímu fungoval takto:
- Rádiové vlny zo smartfónu potápača sa používali na odosielanie údajov zo zariadenia typu "gateway" pripojeného k počítaču Raspberry Pi v jeho výstroji.
- Systém Aqua-Fi využíval zelené LED alebo laser na odoslanie údajov z tejto jednoduchej počítačovej „brány“ do detektora svetla pripojeného k inému počítaču.
- Prvý počítač prevádzal fotografie a videá do série jednotiek a núl, ktoré sa kódujú do svetelných lúčov zapínajúcich a vypínajúcich sa veľmi vysokou rýchlosťou.
- Svetelný detektor tieto variácie snímal a premieňal zasa na 1 a 0, ktoré prijímajúci počítač konvertoval do pôvodného záznamu.
Podľa vedcov bol ich systém testovaný „nahrávaním a sťahovaním multimédií medzi dvoma počítačmi vzdialenými niekoľko metrov v stojatej vode“. Maximálna zaznamenaná rýchlosť prenosu dát bola 2,11 Mb/s.
Praktické použitie tejto technológie si však vyžaduje vyriešenie niektorých problémov. Tím zvažuje použitie „sférického prijímača“ na zachytenie svetla zo všetkých uhlov, keďže lúče musia byť v pohyblivých vodách zarovnané s prijímačom, aby koncepcia fungovala. Zlepšiť chcú aj kvalitu spojenia a dosah prenosu vďaka rýchlejším elektronickým súčiastkam. Dúfajú, že jedného dňa sa bude Aqua-Fi využívať pod vodou rovnako ako Wi-Fi nad vodou.
Zdroj: newsweek.com.
Zobrazit Galériu