SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Aqua-Fi: Bezdrôtový internet, ktorý funguje pod vodou

3

Technológia Aqua-Fi umožní potápačom prenášať živé zábery a dáta na povrch alebo dorozumievať sa bez signálov rukami. Pri testovaní bol prototyp schopný odosielať správy pomocou LED a laserov. Dokument o tom, ako môžu optické siete poskytovať internet pod vodou, bol publikovaný v časopise v IEEE Communications. Aqua-Fi (názov odvodený od Wi-Fi) používa rádiové vlny na odosielanie údajov zo smartfónu potápačov do počítača Raspberry Pi pripojeného k výstroju na ich chrbte.

Toto zariadenie typu "gateway" odosiela údaje, ako sú fotografie a videá, cez lúč svetla do počítača na povrchu, ktorý je pripojený k internetu prostredníctvom satelitu. Je to rovnaký spôsob, ako môže zosilňovač Wi-Fi rozšíriť dosah domáceho internetového smerovača. Okrem svetla je komunikácia pod vodou možná aj pomocou rádiových a akustických signálov. Každá z týchto možností má však obmedzenia.

Kým rádio môže odosielať údaje len na krátke vzdialenosti, akustické signály môžu podporovať veľké vzdialenosti, ale s veľmi obmedzenou rýchlosťou prenosu údajov. Naproti tomu viditeľné svetlo je schopné putovať ďaleko s množstvom údajov, ale lúče vyžadujú priamu viditeľnosť medzi vysielačmi a prijímačmi.

Prototyp tímu fungoval takto:

  • Rádiové vlny zo smartfónu potápača sa používali na odosielanie údajov zo zariadenia typu "gateway" pripojeného k počítaču Raspberry Pi v jeho výstroji.
  • Systém Aqua-Fi využíval zelené LED alebo laser na odoslanie údajov z tejto jednoduchej počítačovej „brány“ do detektora svetla pripojeného k inému počítaču.
  • Prvý počítač prevádzal fotografie a videá do série jednotiek a núl, ktoré sa kódujú do svetelných lúčov zapínajúcich a vypínajúcich sa veľmi vysokou rýchlosťou.
  • Svetelný detektor tieto variácie snímal a premieňal zasa na 1 a 0, ktoré prijímajúci počítač konvertoval do pôvodného záznamu.

Podľa vedcov bol ich systém testovaný „nahrávaním a sťahovaním multimédií medzi dvoma počítačmi vzdialenými niekoľko metrov v stojatej vode“. Maximálna zaznamenaná rýchlosť prenosu dát bola 2,11 Mb/s.

Praktické použitie tejto technológie si však vyžaduje vyriešenie niektorých problémov. Tím zvažuje použitie „sférického prijímača“ na zachytenie svetla zo všetkých uhlov, keďže lúče musia byť v pohyblivých vodách zarovnané s prijímačom, aby koncepcia fungovala. Zlepšiť chcú aj kvalitu spojenia a dosah prenosu vďaka rýchlejším elektronickým súčiastkam. Dúfajú, že jedného dňa sa bude Aqua-Fi využívať pod vodou rovnako ako Wi-Fi nad vodou.

Zdroj: newsweek.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
internet web online technika

3 komentáre

Úroveň diskusie reakcia na: Aqua-Fi: Bezdrôtový internet, ktorý funguje pod vodou

3.7.2020 10:07
+1 za vylepšenie diskusného systému
Reagovať

Úroveň diskusie reakcia na: Aqua-Fi: Bezdrôtový internet, ktorý funguje pod vodou

24.6.2020 16:06
Neviem či tieto príspevky z redakcie niekto číta, ale príspevky s primitívnymi urážkami (aj v nadpise) znižujú úroveň diskusie na 0.
Mám pocit že tu píše jeden človek, ktorý sa má potrebu vyjadriť ku každému článku a dokazuje si že on vie všetko najlepšie. No nielenže nepridá žiadnu hodnotu k článku ani k diskusii, ale ešte aj primitívnym spôsobom uráža autorov článku. Síce som naučený primitívne príspevky automaticky filtrovať, odrádza to potenciálnych prispievateľov do diskusie, takých čo k danej téme vedia konštruktívne prispieť.
Ak by sa Vám nejakým spôsobom podarilo vylepšiť diskusný systém, bol by som povďačný.
Reagovať

hotentoti reakcia na: Aqua-Fi: Bezdrôtový internet, ktorý funguje pod vodou

24.6.2020 13:06
prevadzal signal na 1 a 0 , sak to je asi normalne nie?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať