Zenbook S14 Zenbook S14 Zenbook S14

Umelý pavúčí hodváb zrýchľuje hojenie rán

1

Pavúky sú schopné tkať obrovské siete a ich hodváb sa všeobecne považuje za jeden z najsilnejších materiálov na našej planéte. Je o nich známe, že mimoriadne dobre bránia svoje územie a že sa navzájom kanibalizujú. Preto sa Bingbing Gao a jeho kolegovia počas nedávneho lekárskeho výskumu rozhodli vytvoriť vlastný pavúčí hodváb.


Zdroj Foto: Press release/ACS Nano

Pri predchádzajúcich metódach sa vyžadovalo naučiť mikróby produkovať proteíny pavúčieho hodvábu pomocou genetického inžinierstva, no ukázalo sa, že táto technika je náročná, pretože proteíny mali vo zvyku držať sa spolu. Namiesto toho sa tím Bingbinga Gaa snažil upraviť prirodzenú sekvenciu proteínov, aby pomocou mikróbov navrhol ľahko spriadateľný a stabilný pavúčí hodváb.

Na zväčšenie štruktúry svojich výtvorov výskumníci pridali ďalšie peptidy, ktoré zvýšili výťažnosť hodvábu a zabránili zlepeniu proteínov. Potom vedci dokázali spriadať svoj hodváb pomocou dutých ihiel pripevnených na 3D tlačiarni. V podstate išlo o mechanického pavúka, ktorý splietal jednotlivé vlákna a vytváral väčšie hodvábne povrazy.

ASBIS_L7440

Umelý pavúčí hodváb potom umiestnili do prototypu obväzu na rany, ktorý bol aplikovaný myšiam s osteoartrózou, degeneratívnym ochorením kĺbov a chronickými ranami spôsobenými cukrovkou. K obväzom sa ľahko pridávali liečivá a výskumníci čoskoro zistili, že rany sa hojili podstatne lepšie ako rany s tradičnými obväzmi. Obväzy nielenže fungujú lepšie ako tie bežné, ale sú aj ekologické a biologicky rozložiteľné. Štúdia bola publikovaná v časopise ACS Nano Journal.

Zdroj: thefocus.news.

Zdroj Foto: freepik.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Novinka reakcia na: Umelý pavúčí hodváb zrýchľuje hojenie rán

30.9.2024 11:09
Pavučiny sa používajú už stáročia na zlepšenie hojenia rán. Takže gratlujem vedcom ku objaveniu kolesa, a teším sa na nový patent ktorý takéto stáročia známe generikum zneprístupní verejnosti. Kde môžem podporiť daný výskum?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať