V New Yorku si susedia navzájom predávajú elektrinu. Využívajú pri tom technológiu blockchainu

0

Susedia v newyorskom Brooklyne kupujú a predávajú solárnu energiu od seba na blockchainovej platforme v rámci projektu Brooklyn Microgrid. Mnohí majú na strechách inštalované solárne panely a za jasných slnečných dní nemôžu všetku produkovanú energiu použiť, takže prebytočný výkon sa prenáša do elektrickej siete. No čo keby ho predávali susedom, ktorí solárne panely nemajú?

K prvým transakciám už došlo v apríli 2016. Pričinil sa o to startup LO3 Energy, ktorý založil Brooklyn Microgrid. Tento pilotný projekt spĺňal tri kritériá. Vďaka TransActive Grid spoločnosti LO3 Energy, čo je blockchainová platforma, je každá energetická transakcia zdokumentovaná. Po druhé, divízia spoločnosti Siemens Digital Grid ponúka technické riešenia, ktoré takéto transakcie umožňujú. A po tretie, finančný startup Siemensu Next47, ktorý podporuje potenciálne prelomové technológie, ako je táto,  podporil projekt prostredníctvom financovania, odborných znalostí a poradenstva.

A ako to celé funguje? V podstate je to jednoduché – záujemca zvolí cenu, za akú chce elektrinu nakúpiť, drobní výrobcovia zasa cenu, za ktorú ju ponúkajú. Ak dôjde k zhode, transakcia sa zapíše do blockchainu. LO3 Energy potom obchod realizuje prostredníctvom bežnej energetickej spoločnosti.

Brooklyn Microgrid však má aj vyššie ciele než len umožniť maloobchodný predaj ekologicky šetrnej elektrickej energie. S prihliadnutím na devastáciu spôsobenú hurikánom Sandy v roku 2012 plánujú nainštalovať v rámci siete batériové jednotky, ktoré by v núdzovej situácii dodávali elektrinu aspoň po určitý čas.

V súčasnosti prostredníctvom TransActive Grid kupuje a predáva elektrinu 130 majiteľov domov. Zámerom je do roku 2018 zapojiť do siete 1000 účastníkov vrátane bytových domov, škôl, čerpacej stanice, požiarnej stanice a tovární. Podobné projekty sa už rozbiehajú aj v Holandsku či Nemecku.

V budúcnosti by technológia blockchainu mohla umožniť miliónom energetických zariadení, ako sú ohrievače vody, elektrické vozidlá, batérie a solárne fotovoltické inštalácie, aby navzájom spolupracovali a energia sa poskytovala podľa aktuálnych potrieb. Blockchainové transakcie znižujú náklady, urýchľujú procesy a prinášajú väčšiu flexibilitu v celom systéme. Je to cesta k systémovo efektívnejšiemu, flexibilnejšiemu a decentralizovanejšiemu energetickému systému.

Zdroj: SiliconrepublicWeforum

 

Redakcia

Všetky autorove články
Blockchain

Pridať komentár