TCL 2022 TCL 2022 TCL 2022

V budúcich vzdušných súbojoch budú ľudskí piloti bojovať po boku s inteligentnými dronmi

Technológie
0

Agentúra DARPA spustila iniciatívu na vývoj umelej inteligencie (AI), ktorá sa môže zapojiť do leteckých bojov. Cieľom však nie je vytvoriť elitného kybernetického stíhacieho bojovníka, ale skôr drony zapájajúce sa do boja po boku ľudských pilotov, ktorí im budú veliť a vykonávať rozhodnutia. Umelá inteligencia urobila v posledných desaťročiach veľké pokroky a DARPA ju chce nainštalovať do bezpilotných alebo človekom riadených lietadiel.

Verí, že sa podarí vytvoriť taký sofistikovaný systém, ktorý zvládne jednu z najťažších bojových úloh – letecký boj. Agentúra hovorí, že v súčasnosti je výhoda na strane ľudských pilotov. No ak umelá inteligencia zvládne umenie vzdušných súbojov, v jej prospech bude hovoriť pamäť a rýchlosť rozhodovania. Bola by tak neoceniteľným prínosom pre pilota, ktorý by sa mohol sústrediť na riadenie akcie väčšieho počtu dronov, lietadiel či inteligentných striel.

Umelá inteligencia sa už osvedčila v hrách, ako je go, šach či poker, kde sú jasné pravidlá a je ľahké ich vyhodnotiť. Letecké súboje však majú nelineárnu povahu a sú do značnej miery ovplyvnené náhodou. No fungovanie lietadla je prísne obmedzené zákonmi aerodynamiky, čo umelej inteligencii vyhovuje.

DARPA iniciovala program Air Combat Evolution (ACE), ktorý sa začal 17. mája 2019 v Arlingtone. Jeho výsledkom majú byť systémy, ktoré sa menej opierajú o ľudské posádky, ale skôr o kombináciu ľudskej a strojovej inteligencie a ťažia zo silných stránok oboch týchto zložiek. Okrem toho takéto „mozaikové systémy“ sa môžu rýchlo zlepšovať s postupným napredovaním technológie a sú vysoko adaptabilné na nové situácie. V súčasnej forme programu ACE sa bude umelá inteligencia učiť, ako bojovať, v podobných situáciách ako ľudia.

Najprv si osvojí základné pravidlá, potom prejde jednoduché scenáre boja jeden proti jednému a potom sa dostane k zložitejším misiám. Inštruktori sediaci v autonómnych lietadlách budú vyhodnocovať ich zdatnosť a pomôžu im rozvíjať taktiku. Predpokladá sa, že v budúcich bojoch budú ľudskí piloti bojovať s bezposádkovými dronmi po boku, preto je dôležité vybudovať medzi nimi vzájomnú dôveru. Práve takéto vzájomné spoliehanie sa a dôvera sú skutočným cieľom ACE.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
smart Drone buducnost stroj robot lietadlo boj umelá inteligencia AI

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať