SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement

Video: Hybridný elektrický motocykel využíva na zvýšenie dojazdu superkondenzátor

Technológie
0

Francúzska spoločnosť Nawa plánuje vyrobiť prototyp hybridného motocykla Racer, ktorý na zvýšenie dojazdu používa superkondenzátor. Spoločnosť tvrdí, že použitie lítiovej batérie s výkonom 9 kWh by mohlo poskytnúť dojazd asi 180 kilometrov, ale pridanie navrhovaného 0,1 kWh ultrakondenzátora by ho zvýšilo na 290 km.

Superkondenzátory sú batérie s vysokonapäťovými limitmi, ktoré sa dokážu rýchlo nabiť aj vyčerpať elektrickú energiu, rýchlejšie ako lítiovo-iónové batérie v elektrických vozidlách. Sú však veľké a drahé, a preto ich autá značky Tesla nepoužívajú, aj keď spoločnosť kúpila firmu Maxwell Technologies, ktorá vyvinula superkondenzátory.

SWAN_042021

Keby však bol superkondenzátor implementovaný do vozidla, mohol by pomôcť zlepšiť správu batérií. Hybridné a čisto elektrické vozidlá dnes zvyšujú svoju účinnosť a dojazd pomocou procesu nazývaného rekuperačné brzdenie. Keď vodič brzdí, časť generovanej kinetickej energie sa zachytí na doplnenie kapacity batérie.

Súčasné lítiovo-iónové batérie však nedokážu zachytiť všetku túto energiu dostatočne rýchlo, a tak jej časť vyjde nazmar. Superkondenzátory by mohli zachytávať viac regeneračnej energie a takisto znižovať záťaž na hlavnej batérii, keď vodič dupne na plyn. Prototyp by mal byť predstavený v treťom štvrťroku tohto roka.

Zdroj: inputmag.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať