TCL 2022 TCL 2022 TCL 2022

V nemocnici začali chýbať zdravotné sestričky. Vedenie kúpilo robota a všetci boli spokojní

Technológie
1

Dopyt po zdravotných sestrách v nemocniciach je veľmi vysoký a neustále rastie. Ich súčasný nedostatok si vynútil nezvyčajné riešenie. V niekoľkých nemocniciach v Texase sa začal používať robot menom Moxi. Robot, ktorého tvorcom je spoločnosť Diligent Robotics so sídlom v Austine, sa nesnaží správať ako sestra. Zvládne síce zhruba 30 % prác vykonávaných sestrami, no interakcia s pacientmi sem nie je zahrnutá. Môže napríklad vziať odobraté vzorky na analýzu do laboratória.

Moxi je vybavený robotickým ramenom a súpravou koliesok na svojej základni a môže byť naprogramovaný tak, aby sa pohyboval po nemocnici. Je pripojený do systému elektronických zdravotných záznamov nemocnice. Sestry môžu nastaviť jeho úlohy tak, aby reagoval na určité zmeny v záznamoch. Keď bol napríklad pacient prepustený a izba je v záznamoch označená ako čistá, Moxi dostane príkaz, aby priniesol vstupný balíček s potrebami pre nového pacienta, aby bola izba pripravená na jeho prijatie.

To znamená, že sestry môžu niektoré úlohy, ktoré boli súčasťou ich každodennej práce, teraz pustiť z hlavy. Môžu tak viac času tráviť s pacientmi. Predprogramovanie úloh Moxiho neznamená, že robot nikdy nespolupracuje s ľuďmi. Je navrhnutý tak, aby nevyzeral hrozivo, jeho humanoidná hlava sa otáča takým spôsobom, ako to môžu robiť aj ľudia. Hlava aj oči sú orientované vždy v smere jeho pohybu.

Problémom podľa tvorcov bolo nájsť rovnováhu v prípade jeho ramena – aby bolo dostatočne funkčné na vykonávanie prác v nemocnici, ale aj dosť malé na to, aby robot nevyzeral objemne a desivo. Na ich prekvapenie však pacienti boli robotom fascinovaní, často si s ním chceli zhotoviť selfie. Podobne pozitívne naň reagovali aj sestry a nemocničný personál, dokonca aj tí, ktorí boli na začiatku skeptickí.

Zdroj: fastcompany.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
stroj robot zdravie umelá inteligencia AI

1 komentár

nahrada? to tazko reakcia na: V nemocnici začali chýbať zdravotné sestričky. Vedenie kúpilo robota a všetci boli spokojní

19.7.2019 11:07
Lezal som v nemocnici uz viac krat a nic co pre mna robili sestricky by robot v sucasnom stave vyvoja robit nevedel. To ze sa pacientom velmi pacil nieje znakom toho ze je uzitocny ale len nevsedny :) Moze citat rozpravky a roznasat lieky a tam to asi aj konci.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať