CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Väčšie a sladšie paradajky po použití biohnojív a biostimulantov

2

V snahe o dopestovanie veľkého množstva potravín sa mnohí farmári uchyľujú k umelým hnojivám, ktoré napriek škodlivým vplyvom môžu často zvýšiť úrodu ich plodín. Výskum však ukazuje, že existujú prírodné alternatívy hnojív. Štúdia, ktorú uskutočnil tím na univerzite v talianskej Ferrare, skúmala, ako dobre rástli rastliny paradajok, keď boli ošetrené biohnojivami a biostimulantmi.

Výskumníci testovali dva typy mikrobiálnych biohnojív spolu s kontrolnou skupinou, potom aplikovali dve koncentrácie biostimulátora na báze rias. Rastliny ošetrené hubou a baktériami tvoriacimi mykorízu rástli najviac, mali najsilnejšie korene a produkovali najväčšie a najsladšie paradajky. Táto skupina preukázala zlepšené výsledky, keď bola ošetrená vyššou koncentráciou biostimulantov, produkovala viac a červenších paradajok na jednu rastlinu.

Movember SK

Celá štúdia bola publikovaná v časopise Journal of the Science of Food and Agriculture. Nejde o prvú štúdiu, ktorá sleduje pozitívne výsledky používania prírodných hnojív. Pripája sa k rastúcemu počtu vedeckých výskumov, ktoré podporujú odklon od syntetických stimulátorov úrody. Navyše proces výroby umelých hnojív je náročný na emisie, takže obmedzenie množstva, ktoré sa musí vyrobiť, je ďalšou výhrou.  

Zdroj: thecooldown.com.

Zdroj Foto: depositphotos.com.

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Genparadajz reakcia na: Väčšie a sladšie paradajky po použití biohnojív a biostimulantov

15.11.2024 08:11
Najlepsie patadajky v živote si pamatam,ze nie su z reťazcov ani trhovisk,ale zo zahradky pohnojenej konskym hnojom a este kedysi v 70tych rokoch v Bulharsku asi tiez hnojene tak podobne,mozno somárim,lebo somárov som videl len v Bulharsku a v telke...
Reagovať

Perfiš reakcia na: Väčšie a sladšie paradajky po použití biohnojív a biostimulantov

14.11.2024 15:11
Takže vedcov vlastne napadlo použiť riasy s trochou kompostu v ktorom sa prirodzene vyskytujú aj mykohrýzne huby. Takéto niečo (kompostovanie rias) sa určite nepoužíva aj vez vedcov. Myslím že by sme im mali zvýšiť dotácie na granty, aby na univerzitách obhájili učivo čo sa vyučuje na poľnohospodárskych učňovkách.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať