
Vedci objavili úplne nový spôsob, ako vyrobiť energiu zo vzduchu
Veterná a solárna energia čoskoro môžu mať konkurenciu. Vedci z Monash University Biomedicine Discovery Institute v austrálskom Melbourne totiž našli spôsob, ako získať elektrinu zo vzduchu. Výskumný tím vyrobil a analyzoval enzým spotrebúvajúci vodík z bežnej pôdnej baktérie Mycobacterium smegmatis. Enzým s názvom Huc čerpá vodík z atmosféry a premieňa ho na elektrinu.
O svojom objave informovali v časopise Nature. Ukázalo sa, že mnohé baktérie dokážu využívať vodík z atmosféry ako zdroj energie, a to aj v prostredí chudobnom na živiny. Stopové množstvo vodíka v ovzduší je zdroj energie, ktorý im pomáha rásť a prežiť, a to aj v antarktickej pôde, sopečných kráteroch a v hlbokom oceáne. Huc nielenže dokáže premieňať stopové množstvá vodíka na elektrický prúd, ale nová štúdia ukazuje, že prečistený Huc sa dá skladovať dlhý čas.
Enzým možno zmraziť alebo zahriať na 80 stupňov Celzia a zachová si svoju schopnosť generovať energiu. To svedčí o tom, že práve tento enzým pomáha baktériám prežiť v tých najextrémnejších prostrediach. Navyše baktérie, ktoré enzým produkujú, možno pestovať vo veľkých množstvách, čo z nich robí veľmi udržateľný zdroj. Hoci výskum tohto objavu je len na začiatku, mohol by byť významným prelomom v oblasti čistej energie.
Zdroj: thecooldown.com