ACER_JUN23 ACER_JUN23 ACER_JUN23

Vedci postavili nový druh počítača, ktorého procesor poháňajú kvapky vody

0

water_droplet_computer.jpg Vedci zo Stanfordovej univerzity pod vedením odborného asistenta Manu Prakasha vyvinuli nový typ počítačového procesora, ktorý namiesto elektrónov využíva pohybujúce sa kvapky vody.

Na výskume je zaujímavé to, že nový druh počítača nemá za cieľ nahradiť procesory, ktoré v súčasnosti poháňajú počítače a mobilné zariadenia. Je síce schopný vykonávať matematické logické operácie, ale mal by sa použiť skôr ako pokročilý spôsob na ovládanie fyzickej hmoty a manipulovanie s ňou.


Počítač zo Stanfordu je vytvorený z množstva kúskov kovu v tvare písmen T a I, ktoré sú strategicky usporiadané tak, aby ovplyvnili tvar magnetického poľa generovaného elektromagnetickými cievkami obklopujúcimi prístroj. Drobné kvapky tekutiny, ktoré sa pohybujú, majú v skutočnosti veľkosť zrnka maku a prúdia v sieti miniatúrnych kanálikov. Ich pohyb je ovládaný magnetickým poľom.

water_drops_computer.gif

V závislosti od toho, ako sú kúsky kovu usporiadané, ferofluidné kvapky sa pohybujú v určitom vzore. Kvapky vody totiž v skutočnosti môžu obsahovať zmes rôznych materiálov, v tomto prípade ide o drobné železné častice. Takýto počítač by sa tak mohol použiť napríklad na triedenie a usporiadanie kvapôčok rôznych chemických látok. Uplatnenie by tak mohol nájsť v chémii, biológii, farmácii, medicíne a pod.

Zdroj: gizmodo.com

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať