
Vedci pozorovali supravodivosť pri takmer izbovej teplote
Supravodivosť je zvláštny fenomén nulového elektrického odporu, ku ktorému dochádza, keď sa niektoré materiály ochladia pod kritickú teplotu. Najlepšie supravodiče musia byť ochladené kvapalným héliom alebo dusíkom často až na -250 °C. Vedci však stále hľadajú materiál, ktorý by dosiahol supravodivosť pri teplotách blízkych izbovej teplote. Nový výskum naznačuje, že čoskoro by sa mohla prelomiť hranica 0 °C (273 K)v supravodivosti.
Výskumníci zistili, že pri stlačení vodíka s lantánom pri tlaku 200 gigapascalov vznikne superhydrid lantánu, ktorý je podľa prvých pokusov supravodivý už v blízkosti bodu mrazu.
Russell Hemley z Univerzity Georgea Washingtona vo Washingtone DC a jeho spolupracovníci zbadali náhly pokles elektrického odporu v tomto materiáli, ktorý syntetizovali za extrémnych podmienok, už pri teplote 7 °C. Vedci sú presvedčení, že pozorovali fázový prechod k supravodivosti.
Predchádzajúce prelomenie rekordu vo vysokoteplotnej supravodivosti v roku 2014 sa viaže k menu Michaila Eremetsa a jeho kolegov z Chemického ústavu Maxa Plancka v nemeckom Mainzi. Tí vtedy zistili supravodivosť sírovodíka pri teplote -80 °C, čo bolo asi o 10 °C viac ako pri akomkoľvek inom materiáli.
Už z predošlých pokusov bolo známe, že suprahydrid lantánu by mal byť supravodivý pri vyšších teplotách, ako sú pri supravodivosti bežné. Experimenty s ním vykonával aj Eremets a jeho tím, ktorí dosiahli fázový prechod k supravodivosti pri teplote -23 °C.
Výpočtové modely naznačujú, že superhydridy ytria by mohli byť supravodivé pri teplotách vyšších ako 300 K, teda pri skutočnej izbovej teplote, no len pri pôsobení tlakov, ktoré sa bežne nachádzajú v strede Zeme. Supravodivosť pri izbovej teplote teda nemusí byť ďaleko. Otázkou potom bude, ako ju čo najlepšie využiť.
Zdroj: technologyreview.com.
Zobrazit Galériu