TCL 2022 TCL 2022 TCL 2022

Vedci vytvorili prvú poréznu kvapalinu na svete

0

Vedci z Queen's University v Belfaste vyvinuli kvapalinu, ktorá má molekuly štruktúrované takým spôsobom, že v kvapaline sú „diery". Tie môžu absorbovať neobvykle veľké množstvo plynu. Názorne si to možno predstaviť ako špongiu, ktorá môže prúdiť ako voda.

„Materiály, ktoré obsahujú trvalé otvory či póry, sú technologicky dôležité. Používajú sa na výrobu mnohých produktov od plastových fliaš až po benzín. No až doposiaľ boli všetky tieto pórovité materiály pevné látky. Teraz sme vytvorili špeciálnu kvapalinu tak, že sme dizajnovali tvary molekúl, ktoré túto kvapalinu tvoria, tak, aby kvapalina nemohla zaplniť celý priestor. Zistili sme, že v otvoroch, ktoré takto v kvapaline vznikli, možno rozpustiť neobvykle veľké množstvo plynu," povedal Stuart James, spoluautor štúdie uverejnenej v magazíne Nature.

porezna_kvapalina.jpg

V rozhovore pre Nature James opísal stavbu molekuly, ktorá štruktúrou pripomína klietku vyrobenú z uhlíka, vodíka a kyslíka a s prázdnym priestorom vnútri. Tieto „klietky" by sa dali rozpustiť do inej kvapaliny, rozpúšťadla. Pritom molekuly rozpúšťadla by boli oveľa väčšie ako klietky, takže by do nich nemohli „zapadnúť". Póry v klietkach by teda zostali prázdne a mohli by pojať menšie častice, napríklad plyn.


Kvapalina schopná nasávať plyn by znamenala obrovský technologický pokrok. Mohla by pomôcť pri odstraňovaní oxidu uhličitého, čo je skleníkový plyn, z atmosféry. Podľa Jamesa je potrebný ešte viacročný výskum, kým sa bude môcť takáto kvapalina otestovať v chemických procesoch, ako je zachytávanie oxidu uhličitého (alebo aj metánu, čo je takisto skleníkový plyn). Porézna kvapalina však znamená prvý krok týmto smerom.

Zdroj: popsci.com

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať