PANASONIC PANASONIC PANASONIC

Vedcom sa prvýkrát podarilo napojiť ľudský mozog na internet

2

Výskumníci z Wits University v juhoafrickom Johannesburgu dosiahli prelom v oblasti biomedicínskeho inžinierstva, keď sa im podarilo spojiť mozog priamo s internetom. Výsledky získané v rámci tohto projektu by mohli znamenať ďalší krok v strojovom učení a tvorbe rozhraní medzi mozgom a počítačom.

V správe zverejnenej v on-line časopise Medical Express hovorí, že vedci vôbec prvýkrát našli spôsob, ako spojiť ľudský mozog s internetom v reálnom čase. Projekt bol nazvaný Brainternet a v podstate ide o premenu mozgu „na uzol internetu vecí (IoT) na World Wide Webe“.

Funguje to tak, že sa z mozgu zbierajú signály EEG pomocou zariadenia Emotiv EEG, pripojeného k hlave používateľa. Signály sa potom prenášajú do počítača Raspberry Pi, ktorý zasa prenáša dáta do aplikačného programovacieho rozhrania a zobrazuje údaje na otvorenej webovej lokalite, kde si každý môže túto aktivitu prezerať.

Vedúci tímu Adam Pantanowitz, prednášajúci na Witsovej škole elektrického a informačného inžinierstva, sa o projekte vyjadril takto: „Brainternet je nová hranica v systéme rozhrania mozog – počítač. Zatiaľ tu chýbali ľahko pochopiteľné údaje o tom, ako ľudský mozog funguje a spracúva informácie. Brainternet sa snaží zjednodušiť človekovi pochopenie vlastného mozgu a mozgov iných. Robí to prostredníctvom nepretržitého monitorovania aktivity mozgu, ako aj umožnenia interaktivity.“

Pantanowitz uviedol, že projekt je zatiaľ len v začiatkoch. Tím sa teraz zameriava na umožnenie interaktívnejšej skúsenosti medzi používateľom a jeho mozgom. Niektoré funkcie už sú integrované na stránke, ale sú veľmi obmedzené, ide napríklad o stimul na pohyb ramien. Brainternet by sa dal ďalej zlepšovať napr. tak, aby klasifikoval záznamy prostredníctvom smartfónovej aplikácie, ktorá by poskytovala dáta pre algoritmus strojového učenia. Navyše v budúcnosti by sa mohli prenášať informácie v oboch smeroch – ako mozgové vstupy aj výstupy.

Zdroj: Futurism

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
mozog internet

2 komentáre

Brainet reakcia na: Vedcom sa prvýkrát podarilo napojiť ľudský mozog na internet

23.9.2017 19:09
Tak Brainet je niečo čo skôr či neskôr príde, to je jasné. No je vskutku efektívne môcť si hocikedy stiahnuť hocijakú vedomosť do vedomia z "cloudu". To fakt už pripomína Matrix, ale nie je to nič nemožné.
Reagovať

Zaujímavá veta reakcia na: Vedcom sa prvýkrát podarilo napojiť ľudský mozog na internet

22.9.2017 08:09
Tím sa teraz zameriava na umožnenie interaktívnejšej skúsenosti medzi používateľom a jeho mozgom.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať