SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Vedecky dokázané: Neustále sledovanie mobilu poškodzuje mozog človeka

0

Patríte do skupiny ľudí, ktorí sa nechávajú rozptyľovať svojím smartfónom a neustále pozorujú jeho displej a bezhlavo brázdia po sociálnych sieťach? Alebo sa skôr radíte medzi tých, ktorí nad týmito ľuďmi nechápavo krútia hlavou? Či už patríte k prvej, alebo druhej skupine, istotne vás bude zaujímať, s čím prišli najnovšie vedecké štúdie.

Neustále sledovanie a kontrola mobilného telefónu, prípadne iných technológií poškodzuje ľudský mozog a zhoršuje kognitívne funkcie. Toto zlyhávanie sa prejavuje napríklad neschopnosťou myslieť a všímať si podstatné javy, čo vedie k výraznému zhoršeniu výkonov v práci, škole, ale aj v bežnom živote.

Podľa psychológov z De Montfort University v Leicesteri ľuďom, ktorí stále hľadia do mobilov či tabletov, sa istým spôsobom znižuje inteligencia. „Tieto zlyhania zahŕňajú celé spektrum hrubých omylov a všeobecný nedostatok pozornosti k okoliu zahŕňa dokonca aj to, že ľudia zabúdajú, prečo prešli z jednej časti bytu do druhej," tvrdí doktor Lee Hadlington.

Podľa všetkého osoby trpiace krátkymi výkyvmi v pozornosti sú viacej priťahované modernými technológiami. Tým, že sa od nich nevedia odtrhnúť, sa ich schopnosť sústrediť sa ešte zhoršuje.

„Používame technológie každý deň, ale vlastne nechápeme, ako na nás pôsobia. Nevieme ani, čo sa vlastne deje s našimi kognitívnymi funkciami, keď používame tieto technológie, a to je celkom dôležité. Čo však z tejto štúdie už vieme, je to, že existuje štatisticky celkom významná skupina ľudí, ktorá veľmi často používa internet vo svojom telefóne, a tá zažíva zlyhávania v myslení a pozornosti," dodáva Hadlington.

Zdroj: dailymail.co.uk

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať