ACER_082021 ACER_082021 ACER_082021 Advertisement

Video: Mercedes-Benz AVTR Vision už behá po cestách

2

Mercedes-Benz prvýkrát predstavil svoj koncepčný automobil AVTR Vision, inšpirovaný filmom Jamesa Camerona Avatar, na výstave CES v Las Vegas v januári 2020. Cieľom bolo priblížiť pohľad automobilky na budúcnosť štvorkolesovej mobility. A ak ste si mysleli, že to zostane pri renderoch, mýlili ste sa. Mercedes teraz predviedol fungujúci model v 13-minútovom videu na YouTube. Gorden Wagener, hlavný dizajnér skupiny Daimler Group, vo videu vysvetľuje, že ATVR vlastne nemá kolesá, skôr akési „zvieracie labky“.

Kolesá inšpirované labkami a kvetmi umožňujú vozidlám „krabiu chôdzu“ pri 30 stupňoch, čo by pravdepodobne bolo prínosné pri parkovaní v stiesnených a paralelných priestoroch. Namiesto volantu je tu centrálna ovládacia podložka, na ktorú si môže vodič (alebo spolujazdec) oprieť ruku a pohybovať ňou doprava a doľava, dopredu a dozadu na riadenie vozidla, ak bude pociťovať takú potrebu, ale primárne bude auto úplne autonómne.

ATVR by mal byť extenziou vlastníka, a nie iba objektom, ktorý je podriadený ľudským príkazom. Nechýba tu volant, tlačidlá displeja a dotykové obrazovky. Všetky interakcie sú riadené gestami alebo prostredníctvom centrálnej riadiacej jednotky. Exteriér neobsahuje žiadne ostré rohy a namiesto bežných dverí sú priehľadné panely.

Na zadnej časti vozidla je 33 klapiek, ktoré ovplyvňujú aerodynamiku a „komunikujú“ s ostatnými vodičmi (menia uhol a farbu, aby naznačili zrýchlenie, zatáčanie alebo brzdenie). Rovnako ako ostatné osvetlenie na AVTR Vision aj tu sú klapky ovládané umelou inteligenciou, ktorá podľa Mercedesu umožňuje vozidlu „vyjadrovať emócie“. Zatiaľ nevedno, či sa s ATVR niekedy stretneme aj na skutočnej ceste.

Zdroj: inputmag.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Trendy živých áut reakcia na: Video: Mercedes-Benz AVTR Vision už behá po cestách

30.9.2020 12:09
Zdá sa, že automobilky pochytil trend "žívých" áut, podobne ako BMW Vision next 100 https://www.youtube.com/watch?v=6tUWYXe9qbY Som zvedavý, po čom pôjdú tieto vychytávky a kedy sa dostanú na cesty. Radšej by som držal ako-taký volant z BMW, ako joystick z Mercedesu
Reagovať

. reakcia na: Video: Mercedes-Benz AVTR Vision už behá po cestách

30.9.2020 12:09
Otrasna svetielkova plechovica ak ide o auto. Pekna plechovica ak ide o vystavny kus na svetelnu show.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať