SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement

Video: Nanotechnológia premieňa tehly na batérie

1

Nová technológia, ktorá dokáže zmeniť tehlu na batériu schopnú uchovávať elektrinu, môže spôsobiť, že jedného dňa sa z našich domov stanú doslova malé elektrárne. Nápad spočíva vo využití pórovitého charakteru pálených červených tehál a vyplnení pórov nanovláknami z vodivého plastu, ktoré môžu uskladňovať elektrinu. Prvé takéto tehly môžu skladovať dostatok elektriny na napájanie malých svetiel. No ak sa kapacitu podarí zvýšiť, môžu sa stať lacnou alternatívou k lítiovo-iónovým batériám používaným v súčasnosti.

Presnejšie povedané, energetické tehly sú skôr superkondenzátory ako batérie. Superkondenzátory ukladajú elektrinu ako statický náboj v pevných látkach, zatiaľ čo batérie to robia prostredníctvom chemických reakcií. Výhodou superkondenzátorov je to, že sa nabíjajú a vybíjajú oveľa rýchlejšie ako batérie, ale zatiaľ dokážu udržať iba malú časť energie. Preto vedci z celého sveta pracujú na zvýšení energetickej hustoty superkondenzátorov.

Podľa článku uverejneného v časopise Nature Communications hustota energie prvých energetických tehál je iba 1 % hustoty lítiovo-iónových batérií. Vedci však veria, že pridaním materiálov, ako sú oxidy kovov, sa môže táto hodnota desaťnásobne zvýšiť. Malé prototypy energetických tehál boli vytvorené pomocou chemických pár, ktoré reagovali s oxidmi železa v tehlách a potom vytvorili sieť plastových nanovláken. Použitý bol špeciálny plast, nazývaný pedot, pretože veľmi dobre vedie elektrinu.

Pri reakciách červené tehly zmenili svoju farbu na tmavomodrú. Ďalšia výhoda superkondenzátorov je v tom, že sa môžu nabíjať a vybíjať oveľa viackrát ako batérie bez straty schopnosti ukladať elektrinu. Energetické tehly zniesli 10 000 nabíjacích cyklov bez toho, aby sa ich kapacita výrazne znížila. Pravda, stena zhotovená z takýchto tehál by si vyžadovala izolačný obklad. Vedci pri demonštrácii použili epoxidovú živicu, ktorá umožnila fungovanie tehál dokonca aj pod vodou.

Zdroj: theguardian.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
veda vyskum bateria

1 komentár

. reakcia na: Video: Nanotechnológia premieňa tehly na batérie

15.8.2020 02:08
Nano material sa urcite nebude pouzivat v domoch. Nano je to iste, co azbest. Ked sa dostane do pluc, clovek dostane rakovinu. Neviem, kto by chcel mat take nebezpecne tehly v dome. Nano technologia je dobra, ale tuhe nano latky su smrtelne pre ludi. Takze az taku buducnost nemaju, mozno budu raz zakazane.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať