Video: Roboty už zvládnu aj zapájanie káblov či viazanie uzlov

0

Viazanie uzla alebo zapojenie nabíjačky do portu sú činnosti, ktoré si vyžadujú ľudskú obratnosť. Vedci z MIT však hovoria, že tieto úlohy by čoskoro mohli zvládnuť aj roboty. Vložením senzorov vytvorených z gumy a kamier dokázal tím zhotoviť robota schopného pracovať s lanami, šnúrami a drôtmi podobne ako ľudia.

Oba prsty na robotickom ramene sú vybavené senzormi GelSight. Tie používajú malé kamery zabudované do mäkkej gumy, ktoré umožňujú robotovi pochopiť, kde je kábel, aká je jeho veľkosť a tvar, ako aj silu, ktorú musí vyvinúť, keď kábel posúva dvoma prstami.

Počas testov robotické rameno úspešne pripojilo slúchadlá do audiokonektora a dokázalo aj pracovať s tenšími a hrubšími lanami, drôtmi a káblami. Technológia sa má spočiatku využívať v automobilovom priemysle, ale jedného dňa sa môže uplatniť aj pri chirurgickom zošívaní, v priemyselných aplikáciách a potenciálne aj v domácnosti. Takéto roboty by mohli pomôcť ľuďom pri vykonávaní prác, kde sa činnosti opakujú, sú nudné alebo nebezpečné.

Zdroj: digitaltrends.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
robot stroj

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať