SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement

Video: Umelá inteligencia oživila postavy zo 7 známych obrazov

Výskum a vývoj
4

Denis Shiryaev doslova čaruje pomocou umelej inteligencie. Svoju mágiu použil na staré filmy – upscaloval, kolorizoval a inak modernizoval scény z viktoriánskeho Anglicka, neskorého cárskeho Ruska a Belle Epoque v Paríži. Dokonca vytrénoval AI, aby obnovila prvý známy film - 50-sekundový Príchod vlaku do stanice La Ciotat od bratov Lumièrovcov. Shirayev sa svojím úsilím príležitostne pochváli na YouTube. Takáto obnova by však pred 10 rokmi ešte nebola možná. Shirayevov softvér vypĺňa medzery medzi snímkami, čo mu umožňuje zvyšovať snímkovú frekvenciu a dodať obrázkom viac prirodzený vzhľad.

Metóda nie je celkom bezchybná, je tu veľa artefaktov, škvrniek, no ide o vyvíjajúcu sa technológiu. Na rozdiel od iných tvorcov Shirayev odhaľuje svoje obchodné tajomstvá, takže podnikaví programátori si to môžu vyskúšať sami, ak disponujú potrebným rozpočtom. Vo svojom najnovšom videu youtuber využil možnosti grafickej karty NVIDIA Quadro RTX 6000, ktorá stojí 4000 dolárov. Tentoraz však nedával nový vzhľad starému filmu, ale použil „viacero neurónových sietí v snahe vytvoriť realistické tváre ľudí zo známych obrazov“.

Shirayev zdôrazňuje, že ide o „odhady“, nie o rekonštrukciu tvárí z Leonardovej Mony Lisy či Dámy s hranostajom, Boticelliho Zrodenia Venuše, Vermeerovho Dievčaťa s perlou či Rembrandtovej Nočnej hliadky. Je celkom zaujímavé vidieť Botticelliho Venušu (resp. jej simuláciu) usmievať sa a žmurkať na nás s odstupom viac ako 500 rokov.

Zdroj: openculture.com.

Redakcia

Všetky autorove články
umelá inteligencia AI inovácie technika

4 komentáre

Jop slabotka reakcia na: Video: Umelá inteligencia oživila postavy zo 7 známych obrazov

10.7.2020 00:07
Podobne video by spravil aj môj dvojročný pes so zaviazanými očami jednou labkou, bez nvidie.
Reagovať

Nice reakcia na: Video: Umelá inteligencia oživila postavy zo 7 známych obrazov

24.6.2020 15:06
Ako výtvarník môžem pokojne napísať, že podoba je dobrá. A ak berieme do úvahy fakt, že ide o prácu AI... tak je to fakt úžasné.
Reagovať

. reakcia na: Video: Umelá inteligencia oživila postavy zo 7 známych obrazov

24.6.2020 13:06
otras redakcia, ani velkost hlavy nesedi s obrazkom....
Reagovať

to fakt reakcia na: Video: Umelá inteligencia oživila postavy zo 7 známych obrazov

24.6.2020 07:06
podoba ziadna toto by dokazal aj moj 15 rocny synovec aj bez nvidie
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať