SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement

Video: V čínskych mestách už testujú robotické taxíky. Za pár rokov ich už budú milióny

0

Očakáva sa, že bude trvať roky, kým autonómne vozidlá prekonajú všetky technologické, regulačné a bezpečnostné prekážky a budú nasadené v bežnej premávke. Čínske spoločnosti ako Baidu, AutoX podporované Alibabou a DiDi Chuxing sa nazdávajú, že kľúčom k širokému uplatneniu tejto futuristickej technológie môžu byť autonómne taxíky. Preto nedávno spustili pilotné projekty robotickej taxislužby v mestách po celej krajine.

Práve robotické taxíky či doručovacie služby sa považujú za ideálny spôsob získavania obrovského množstva údajov, ktoré sú potrebné na to, aby sa automobily „naučili“ samostatne jazdiť a boli dostatočne bezpečné.Autonómne taxíky vyvinuté spoločnosťou DiDi Chuxing začali v Šanghaji jazdiť v júni. Zatiaľ však v nich na sedadle vodiča sedí človek pripravený v prípade potreby prevziať riadenie.

Meng Xing, hlavný prevádzkový riaditeľ pre autonómnu jazdu spoločnosti DiDi, povedal agentúre AFP, že ich AI systém „je už dosť inteligentný na to, aby zvládol väčšinu situácií“, a bezpečnostní vodiči sa takmer nikdy nemusia dotknúť volantu alebo bŕzd. Spoločnosť AutoX očakáva, že „rozsiahle“ nasadenie takýchto vozidiel – bez bezpečnostných vodičov – by sa mohlo uskutočniť o dva až tri roky.

Aj technologický gigant Baidu plánuje spustiť testovanie autonómnych automobilov vo viac ako 10 čínskych mestách vrátane Pekingu, pričom v meste Čchang-cha v centrálnej Číne už jazdí skúšobná flotila 45 robotaxíkov na území s rozlohou približne 130 štvorcových kilometrov. Výkonný riaditeľ spoločnosti Didi sa v júni vyjadril, že cieľom firmy je do roku 2030 prevádzkovať viac ako milión vozidiel s autonómnym riadením.

Zdroj: techxplore.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
robot taxi auto doprava

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať