Video ako dvojpásový robotický tank robí kolonoskopiu

0

Vedci z Laboratória pokročilých lekárskych technológií na University of Colorado pracujú na tankovom robote s názvom Endoculus, ktorý je schopný sám aktívne sa posúvať cez črevá. Dôvod, prečo je takýto robot potrebný, spočíva v tom, že napchať polotuhú endoskopickú trubicu do čreva nejde vždy hladko. Niekedy sa špička trubice zasekne, čo môže byť bolestivé a niekedy to môže spôsobiť vnútorné zranenia.

Samohybný systém, ako je Endoculus, by mohol znížiť riziko a zároveň by urýchlil a zlacnil postup. Endoculus je dvojpásový, dezén pása je pokrytý malými uzlíkmi, čo mu pomáha vyrovnať sa s klzkou sliznicou hrubého čreva. Zariadenie je len 3 cm široké a 2,3 cm vysoké, vybavené kamerou, LED svetlami, hadicou na vstrekovanie vzduchu a vody a endoskopickými nástrojmi na získavanie vzoriek tkanív.

Zatiaľ bol Endoculus vyskúšaný v čreve živého prasaťa, ktoré je tenšie ako ľudské črevo. Dokázal ním prejsť rýchlosťou až 40 mm/s bez toho, aby spôsobil akékoľvek poškodenie. Vedci teraz chcú zariadeniu pridať určitú autonómiu pri vykonávaní lokalizácie a mapovania pomocou zabudovanej kamery a inerciálnej meracej jednotky.

Zdroj: spectrum.ieee.org.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
stroj robot

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať