TCL 2022 TCL 2022 TCL 2022

Viewsonic M2e / Noste si kino so sebou

0

Prenosné projektory sú u používateľov čoraz obľúbenejšie. Samozrejme, súvisí to so zlepšovaním ich parametrov aj klesajúcimi cenami. Jeden z takýchto modelov je aj testovaný Viewsonic M2e. Napriek tomu, že nepatrí k najmenším modelom na trhu, je to dobrý kompromis medzi veľkosťou, výkonom a cenou. Po vybalení zaujme jeho veľkosť podobná hrubšej knihe. Celý koncept projektora je postavený na jednoduchosti a ľahkej obsluhe. Napriek tomu tu však nájdete bohatú konektivitu aj vysoký stupeň automatizácie. Z prípojných miest je tu HDMI 1.4, USB-A, USB-C, 3,5 mm audiovýstup a slot na kartu microSD. Na zadnej strane je aj dedikovaný konektor napájania z dodávaného zdroja. Projektor však možno napájať aj cez USB-C, napríklad z powerbanku s výkonom aspoň 45 W a podporou Power Delivery. Okrem toho je tu aj bezdrôtová konektivita cez Wi-Fi aj bluetooth.

Na spodnej strane projektora sú tri nastaviteľné nožičky, ktoré vám ho pomôžu dokonale vyrovnať, rovnako ako odklopný stojan, ktorý umožňuje zdvihnutie prednej strany. Okrem toho je zospodu statívový závit, takže ho bez problémov upevníte na akýkoľvek statív. Spredu je objektív s LED zdrojom svetla, ktorý má životnosť až 30 000 hodín. Vedľa neho sú umiestnené senzory na automatické zaostrovanie a korekciu skreslenia obrazu. Projektor tak stačí zapnúť a on si sám zaostrí aj skoriguje obraz. Zatiaľ čo korekcia vertikálneho skreslenia je pomerne účinná, pri horizontálnom má svoje limity a je lepšie postaviť projektor kolmo k stene/plátnu. Automatické zaostrovanie väčšinou pracuje spoľahlivo, ale niekedy si postaví hlavu a nie a nie zaostriť. Nepodarilo sa mi zistiť zázračnú formulku, ako toto zaostrovanie spustiť znova alebo zaostriť ručne. Malo by na to slúžiť dedikované tlačidlo na diaľkovom ovládači, žiaľ, dodaný ovládač bolo iný ako ten v návode a na tlačidlo tam akosi zabudli, takže nezostalo nič iné ako reštartovať projektor a dúfať, že sa chytí.

Projektor využíva vlastnú verziu Androidu bez služieb Googlu a obsahuje APTOIDE Android Marketplace na inštaláciu aplikácií. Výber aplikácií je však veľmi obmedzený a napríklad aj po nainštalovaní Netflixu ma aplikácia odkázala na zrkadlenie z iného zariadenia. To však pri bezdrôtovom prepojení cez Cast zostalo visieť, takže som nakoniec uspel až s káblom USB-C. Testoval som so Samsung Galaxy Note 20 Ultra. Defaultne sa však spustil Samsung Dex, čo by nebolo zlé, ale ten predpokladá, že máte k dispozícii myš alebo touchpad, aby ste ho mohli ovládať. Takže som ho musel vypnúť a potom už fungovalo zrkadlenie obrazovky správne. Vďaka tomu môžete používať vlastne akúkoľvek službu, nevýhoda je však v tom, že mobil máte stále pripojený k projektoru káblom. Elegantnejšie riešenie je použiť nejaký multimediálny prehrávač ako Chromecast, Homatics Dongle Q alebo Homatics Box Q, pričom prvé dva môžete aj priamo napájať cez USB-C z projektora. Prehrávať sa dá aj obsah z USB zariadení, tu však treba počítať s tým, že projektor nepodporuje formáty priestorového zvuku vrátane AC3.

Projektor je vybavený dvojicou 3 W reproduktorov, ktoré poskytujú prekvapivo dobrý zvuk. Napriek tomu je však lepšie použiť externý bluetoothový reproduktor, ktorý predsa len lepšie prekryje aj zvuk ventilátora. Kvalita obrazu je v rámci tejto cenovej úrovne veľmi slušná. Pravda, vzhľadom na výkon je projektor použiteľný hlavne v tmavej miestnosti alebo pri večernom posedení v altáne. Získate však 80 - 100" obraz, čo už nie je na zahodenie. M2e, samozrejme, nemá ambície konkurovať domácim modelom s vysokou svietivosťou, ale určite oceníte jeho malé rozmery a vďaka praktickej brašne aj jeho jednoduchú prenosnosť.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Kompaktné rozmery, obsluha, obraz, zvuk, prepravná brašna v balení
- Bez služieb Googlu

PARAMETRE:

Natívne rozlíšenie 1920 × 1080, svietivosť 1000 lm, svetelný zdroj LED, životnosť asi 30 000 h, veľkosť obrazu 20" – 100", projekčná vzdialenosť 0,65 – 2,68 m, korekcia skreslenia vertikálna aj horizontálna ± 40°, vstupy 1× HDMI 1.4, USB-C, USB-A, slot microSD, bluetooth 4.2, Wi-Fi, audiovýstup 3,5 mm, rozmery 184 × 184 × 54 mm 

HODNOTENIE: 7/10


                                         

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať