TCL 2022 TCL 2022 TCL 2022

Epson EcoTank L8160 / Špičková tlač za pár centov

2

Epson svoj rad tlačiarní EcoTank ponúka už niekoľko rokov, čo svedčí aj o ich obľube medzi zákazníkmi. Ich hlavným ťahákom sú nízke tlačové náklady, dosiahnuté využitím systému CISS (continuous ink supply system – systém nepretržitej dodávky atramentu). Vývoj atramentových tlačiarní totiž dospel do fázy, keď konkurenčný tlak núti výrobcov znižovať ceny zariadení a tí sa to snažia potom dohnať na spotrebnom materiáli, teda atramentových náplniach. Proti tomu smeruje snaha tretích výrobcov priživiť sa na tomto trhu a ponúknuť používateľovi alternatívne náplne za nižšiu cenu, ale nie vždy s garantovanou kvalitou.

Tieto aktivity siahali až k systémom CISS od tretích výrobcov. Tie však vyžadovali pomerne drastický zásah do konštrukcie tlačiarne a, samozrejme, stratu záruky. Výrobcovia sa navyše začali chrániť pridávaním čipov do kaziet, aby zabránili používaniu neoriginálnych náplní. To, že to nie je správna cesta, ako prví pochopili práve v Epsone a prišli so systémom doplňovania atramentov z veľkokapacitných fľaštičiek. To zásadným spôsobom ovplyvnilo trh a dnes už prakticky nemá zmysel prerábať nejakú tlačiareň. Napriek tomu, že tieto tlačiarne sú o niečo drahšie, vyššiu cenu určite vyváži fakt, že ide o profesionálne a bezproblémové riešenie a náklady na tlač sú oproti bežným tlačiarňam z iného vesmíru.

Jeden z najnovších prírastkov v rodine EcoTank je multifunkčné zariadenie EcoTank L8160. Tlačiareň umožňuje bezokrajovú tlač až do formátu A4, ktorá využíva 6-farebný systém InkJet tlače s piezoelektrickými dýzami s novým atramentom Epson Claria ET Premium. Ten zabezpečuje nepretržitú dodávku atramentu až na 1800 fotografií (10 × 15) s dodanými náplňami a až 2300 fotografií alebo až 6200 strán A4 s náhradnými náplňami. Atrament sa dodáva vo fľaštičkách s objemom 70 ml, z ktorých sa dopĺňa do nádržiek v tlačiarni. Fľaštičky majú špeciálne upravené nadstavce pre každú farbu, aby sa nedali popliesť. Cena tlače podľa normovanej spotreby vychádza na 0,016 eura za farebnú stranu A4 a 0,043 eura za fotku 10 × 15 cm. V reáli, samozrejme, záleží na tom, čo budete tlačiť a ako často, ale aj tak sú ceny vynikajúce a ťažko porovnateľné s niečím iným.

Tlačiareň pritom podporuje bezokrajovú tlač až do formátu A4 a takisto dnes už vzácnu tlač na CD/DVD/Blu-ray médiá. Okrem toho umožňuje tlač obálok. Pri použití v kancelárii, ktoré sa vzhľadom na nízke náklady priam ponúka, bude veľkou výhodou možnosť automatickej duplexnej tlače. Podávanie papiera využíva tri podávače, zadný na špeciálne médiá, zásobník 1 na 100 listov A4 a zásobník 2 na 20 ks fotopapiera. Podávanie CD je manuálne z prednej strany pomocou špeciálneho šuplíka. Na pripojenie k PC a mobilným zariadeniam môžete využiť Wi-Fi, Wi-Fi Direct, eternet a Apple AirPrint. Tlačiť tak možno z PC, mobilu, ale aj priamo z USB alebo karty SD/microSD, slot a USB port sú umiestnené vľavo vpredu. Pri našich testoch sme používali špeciálne fotopapiere Epson Semi Gloss, Epson Photo Paper Glossy v rôznych veľkostiach a gramážach a kancelársky papier s technológiou Color lok. Tlač na špeciálne fotopapiere sa uskutočnila bez problémov.

Tlačiareň pracuje s rozlíšením 5780 × 1440 DPI, k základným farbám CMY má k dispozícii ešte čiernu pigmentovú, čiernu fotografickú a sivú. Vďaka tomu tlačiareň excelentne zvláda tlač nielen farebných, ale aj čiernobielych fotografií. Tlač je nádherne ostrá, s verným podaním farieb a veľmi jemným gradovaním. Prechody medzi jednotlivými odtieňmi sú bez náznakov schodovitosti. Aj najmenšie farebné detaily sú presne vykreslené. Pri tlači na kancelársky papier treba nastaviť profil dokumentu. Ten môže pracovať v troch stupňoch kvality: náhľad, štandard a vysoká kvalita. Režim náhľad je určený iba na náhľadový výtlačok. Písmo aj grafika sú bledé, ale nezaznamenali sme žiadne pásiky, výtlačok je ináč kvalitný. Pri tlači nastavenej na štandardnú kvalitu dosiahnete výbornú kvalitu textu aj obrázkov. Toto nastavenie vyhovuje na väčšinu bežných kancelárskych dokumentov. Písmo má vysokú ostrosť bez artefaktov.

Najvyššia kvalita v režime dokument má zmysel v podstate iba vtedy, ak je v dokumente použitá aj nejaká grafika a obrázky. Výsledky tlače sú výborné. Tlačiareň sa najviac hodí na veľkoobjemovú tlač fotografií pre fotografov, malé fotoštúdiá alebo marketingové oddelenia firiem. Výhodná je v tomto prípade aj možnosť potlače CD médií. Na domáce použitie je jej kapacita predimenzovaná, a pokiaľ nepotrebujete často tlačiť väčšie množstvo dokumentov alebo fotografií, jej nákup je na zváženia. Treba počítať s tým, že čím častejšie tlačíte kusové výtlačky, tým budú náklady na tlač vyššie. Tlačiareň si vždy potrebuje prečistiť dýzy, čo, samozrejme, znamená vyplytvanú farbu. Keďže ide o multifunkčné zariadenie, k dispozícii je aj A4 skener. Ten pracuje s rozlíšením 1200 × 4800 DPI a využíva snímač CIS. Skener postačí hlavne na kopírovanie dokumentov. Na skenovanie fotiek sa aj napriek vysokému rozlíšeniu veľmi nehodí.

Ovládanie tlačiarne zabezpečuje dotykový farebný displej, tlačiť a meniť nastavenia však môžete aj priamo z mobilu. Zásobník na výtlačky sa vysúva elektricky pri začatí tlače. Z trocha nepochopiteľných dôvodov však zostáva vysunutý aj po vypnutí zariadenia a môžete ho zasunúť ručne alebo pred vypnutím motoricky z displeja. Ináč zariadeniu nie je čo vyčítať, robí presne to, čo sľubuje, a navyše dobre.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Kvalita tlače, nízke prevádzkové náklady, jednoduchá obsluha, tlač CD, bezokrajová tlač A4 fotiek, automatická duplexná tlač A4
- Zásobník výtlačkov sa pri vypnutí nezatvorí

PARAMETRE:

Technológia tlače: 6-farebná Micro Piezo Heat-free s premenlivou veľkosťou kvapky, min. 1,9 pl, atramenty Epson Claria ET Premium č. 115, rozlíšenie: 5780 × 1440 DPI, kapacita zásobníka 100 listov, 20 fotopapierov, automatická duplexná tlač, tlačové formáty: A4, A5, A6, B5, C6 (obálka), DL (obálka), No. 10 (obálka), Letter, 9 × 13 cm, 10 × 15 cm, 13 × 18 cm, 16:9, Legal, CD médiá, skener CIS 1200 DPI × 4800 DPI, pripojenie: eternet, Wi-Fi, slot SD, port USB, dotykový LCD displej, spotreba 0,3 W vypnuté, 13 W tlač, rozmery 403 × 369 × 162 mm, hmotnosť 8,4 kg

 HODNOTENIE: 9/10


                                         

René Hubinský

Všetky autorove články

2 komentáre

René vďaka za recenziu. Naozaj sa táto tlačiareň oplatí. Máme doma L4160tku a ešte sme tie obrovské atramenty neminuli. reakcia na: Epson EcoTank L8160 / Špičková tlač za pár centov

1.5.2022 15:05
René vďaka za recenziu. Naozaj sa táto tlačiareň oplatí. Máme doma Epson L4160tku a ešte sme tie obrovské atramenty neminuli. Fakt super. A fľaštička atramentu výjde na 3000strán 6€, takže fakt tlačíš skoro zadarmo. V Epsone sa posunuli o kus do predu a nečipujú náplne, ale dajú ti fľaštičku a tlač koľko chceš. Konečne im to došlo. Nezdierajú ľudí ako bratislavskí východniari :-D Vidí týpek, že máš dačo lacnejšie, tak už by ti to najradšej predal za milión - chuj.
Reagovať

RE: René vďaka za recenziu. Naozaj sa táto tlačiareň oplatí. Máme doma L4160tku a ešte sme tie obrovské atramenty neminuli. reakcia na: René vďaka za recenziu. Naozaj sa táto tlačiareň oplatí. Máme doma L4160tku a ešte sme tie obrovské atramenty neminuli.

17.9.2022 14:09
Áno, atrament je síce lacný, ale zato originál EPSON papier je drahý. Teda oproti iným značkám. A keďže v EPSONE vedia, že ľudia tam budú pchať lacnejšie papiere iných značiek, tak si to kompenzujú pomerne vysokou predajnou cenou tlačiarne. Ale inak súhlas, že ide zaujímavú multifunkčnú tlačiareň a uvažujem o nej.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať