SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement

Vlastná farma v prepravnom kontajneri? Žiadny problém, stačí iba 20 litrov vody denne

2

V prepravných kontajneroch sa potraviny skôr prevážajú, no v poslednom čase sa v nich aj pestujú. Stačí iba 20 litrov vody denne a správne množstvo LED osvetlenia, oxidu uhličitého, živín a vlhkosti a farma v lodnom kontajneri môže priniesť bohatú úrodu, nie sú potrebné nijaké pesticídy ani herbicídy. Myšlienka používať technológiu riadeného prostredia na pestovanie čerstvých plodín v malých priestoroch sa rozrástla na komunitu viac ako 400 kontajnerových fariem Freight Farms po celom svete.

Bostonská spoločnosť Freight Farms využíva na pestovanie plodín hydropóniu a vertikálny priestor dostupný v 12-metrových prepravných kontajneroch. V najbližších mesiacoch má do rôznych destinácií expedovať asi 16 kontajnerov a očakáva, že do konca roka 2021 bude v sieti takmer 500 fariem. Dopyt narástol natoľko, že spoločnosť už nemôže čakať, kým budú k dispozícii staré prepravné kontajnery, predtým používané v nákladnej doprave alebo na železnici. V roku 2019 zrekonštruovala svoj posledný použitý prepravný kontajner pre farmu.

Teraz sa stavajú nové kontajnery, ktorých primárnym účelom je poľnohospodárstvo. Freight Farms dodáva kontajnery na mieru, vybavené klimatizáciou, izoláciou, prístupnejšími dverami, úpravami prúdenia vzduchu, ako aj elektrickými a vodovodnými systémami. Ako to celé funguje? Základom je softvérový systém Farmhand a kontajnery Greenery S, navrhnuté tak, aby spolupracovali a komunikovali informácie zo senzorov v celej pestovateľskej oblasti. Každý operátor si pri nastavovaní systému zvolí plán osvetlenia, vlhkosti, živín, vody a teploty.

Veľa kontajnerových poľnohospodárov nemá farmárske skúsenosti alebo ich má len málo. Preto spoločnosť ponúka školenia, technickú podporu a zdroje, ktoré potrebujú na skrátenie času učenia. Všetko v kontajnerovej farme je kontrolované. Voda, vzduch, živiny vo vode a osvetlenie sú špeciálne navrhnuté tak, aby tvorili pre danú rastlinu dokonalý letný deň. Hardvér umožňuje poľnohospodárom kombinovať viacero ideálnych klimatických scenárov pre viac rastlín v priebehu času. Pretože ide o hydroponický systém, nie je tu žiadna pôda.

Živiny, ako je fosfor, draslík a dusík, sa do vody pridávajú v kontrolovaných množstvách, aby rastliny získali to, čo potrebujú na efektívny rast. Spotrebuje sa asi 20 litrov vody denne, čo je o 99,9 % menej, ako sa používa v súčasnom poľnohospodárskom systéme na výrobu rovnakého množstva produkcie. V oblastiach chudobných na vodu môže byť takáto farma veľmi prínosná, pretože umožní stabilný prísun čerstvých plodín s malým množstvom vody.

Ďalšia výhoda popri nízkej spotrebe vody je nulové použitie pesticídov a herbicídov. Dokonca aj schválené ekologické produkty majú určité množstvo pesticídov a herbicídov. V kontajneroch sa však vôbec nepoužívajú, preto tu možno vypestovať „najudržateľnejšiu hlávku šalátu“ na svete, povedal Jon Freidman, spoluzakladateľ Freight Farms.

A koľko potravín dokáže jeden kontajner vypestovať? Podľa predstaviteľov spoločnosti jeden kontajner môže ročne vyprodukovať ekvivalent 0,8 hektára plodín, ak ide o rastliny, ako je hlávkový šalát, pretože v porovnaní s poľom tu možno produkciu viackrát opakovať. Na poli je možné len toľko opakovaní, koľko umožňuje sezóna. Freight Farms sa zameriava na zeleninu a bylinky, pretože tie rastú veľmi rýchlo a darí sa im v kontrolovanom prostredí kontajnerov.

Napríklad jeden kontajner má kapacitu na vypestovanie viac ako 1000 hlávok šalátu za týždeň. Okrem toho sa tu pestuje pažítka, kel, tymián, rukola, švajčiarsky mangold, dokonca aj konope a kvety. Tieto 12-metrové kontajnery môžu skrátiť cestu zeleniny z farmy na stôl a znižujú náklady na dopravu. A pre kupujúcich to môže znamenať čerstvejšie a výživnejšie jedlo, najmä v oblastiach, ktoré sa nenachádzajú v blízkosti hlavných dopravných trás a diaľnic.

Freight Farms má zákazníkov, ktorí prevádzkujú kontajnerové farmy v 49 štátoch USA a v 34 krajinách – od centier miest cez púšte na Blízkom východe až po zasneženú kanadskú divočinu. Typický kontajner Freight Farms stojí asi 150 000 dolárov vrátane inštalácie. Zákazníci bez farmárskych skúseností by mali podľa Friedmana počítať s dobou návratnosti dva až tri roky. U farmárov s etablovanými zákazníkmi bude tento čas kratší. Friedman uviedol, že najlepšie zarábajúci poľnohospodári dosahujú ročný príjem približne 140 000 USD.

Zdroj: freightwaves.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

To je reakcia na: Vlastná farma v prepravnom kontajneri? Žiadny problém, stačí iba 20 litrov vody denne

8.10.2021 13:10
Takže len 20 litrov vody, zato kopu energie a kopu vriec so živinami. A keď farmárovi vypnú elektrinu, nevypestuje nič. Zato na poli sa Slnko nedá vypnúť a voda sa dá ušetriť mulčovaním.
Reagovať

RE: To je reakcia na: To je

20.10.2021 07:10
a kto by farmarovi vypinal elektrinu? :)
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať