Samsung_03 Samsung_03 Samsung_03 Advertisement

Nie vždy zvyšuje vstup na burzu prosperitu firmy: Amazonu sa až po rokoch „trápenia“ zhodnotili akcie o vyše 9000%

0

Pri verejnej ponuke akcií (IPO - Initial Public Offering) prostredníctvom burzy ide súkromná spoločnosť s kožou na trh, aby si získala dôveru investorov. Pri IPO sa akcie ponúkajú širokému okruhu investorov, čím firmy získajú potrebný kapitál na svoj ďalší rozvoj. Akcionári si zasa zabezpečia podiel na riadení spoločnosti, na zisku, likvidačnom zostatku a participujú na zhodnotení akcií.

,,História pozná veľa úspešných príbehov vstupu spoločností na trh,“ uviedol Jakub Rosa, analytik Across Private Investments, ,,napríklad automobilky General Motors, poskytovateľa elektronických platieb Visa, sociálnej siete Facebook či technologického giganta Alphabet. Na druhej strane však trh s IPO zažil aj viacero zakopnutí, keď spoločnosti po vstupe na burzu akciový trh nepresvedčili,“ podotkol Rosa.

Trh s IPO sa v posledných rokoch rozmohol najmä v USA, kde vlani vstúpilo na burzu 160 spoločností. Firmy využívajú dobrú kondíciu svetovej ekonomiky a pozitívnu náladu na akciových trhoch. Prvých šesť mesiacov naznačuje, že tento rok by mal byť z hľadiska počtu a veľkosti IPO ešte lepší. Hodnota spoločností vstupujúcich na burzu v USA sa vyšplhala na 35 mld. USD, čo je najlepší polrok od roku 2014. Oceňuje to aj akciový trh.

,,Kým akciový index 500 najväčších amerických spoločností S&P 500,“ hovorí J. Rosa, ,,zaznamenal v prvom polroku nárast o 2 %, akcie spoločností so sídlom v USA, ktoré vstúpili na burzu, posilnili v rovnakom období v priemere o vyše 25 %. Najviac sa darilo akciám technologických spoločností. V priemere zaznamenali rast o vyše 50 %.“ Išlo napr. o cloudovú firmu Dropbox (+54 %), hudobnú a streamovaciu spoločnosť Spotify (+27 %). Vyše 80 % z týchto technologických IPO sa v súčasnosti obchoduje nad uvádzacou cenou. Osem z desiatich najvýkonnejších tohtoročných IPO v USA zhodnotilo o viac než 100 %.

,,Zoznam tohtoročných IPO v USA má však z hľadiska výkonnosti aj opačný koniec,“ pripomína analytik Acrossu. ,,Posledné priečky obsadili spoločnosti, ktorých akcie poklesli od 30 do 50 %. Vstup na burzu totiž nie je zárukou prosperity. Závisí najmä od biznis modelu, konkurenčnej výhody, schopnosti expandovať, zvyšovať maržu a dlhodobo napredovať. A to samotné IPO vyriešiť nedokáže,“ zdôraznil.

Príkladom neúspešného príbehu vstupu na burzu je spoločnosť Snap, prevádzkujúca známu sociálnu sieť Snapchat. Po prvotných oslavách nastalo rýchle vytriezvenie. V dôsledku neuspokojivých hospodárskych výsledkov zamierili akcie spoločnosti po rýchlom raste nadol. Od uvedenia na trh na jar 2017 oslabili o vyše 20 %. 

Na druhej strane, výrobca elektrických automobilov Tesla ani po ôsmich rokoch od IPO nedokáže generovať zisk a výrobu automobilov dotuje. Napriek tomu sa jeho akcie, vďaka „statusu Silicon Valley“, obchodujú blízko rekordného maxima.

Dlhodobo sa však v minulosti nedarilo ani Amazonu, ktorý vstúpil na burzu v roku 1997. Do roku 2003 nevykázal ziskový rok. Po vyše 20 rokoch sa však akcie vyšplhali z otváracej ceny 18 USD na súčasných 1 700 USD, čo predstavuje zhodnotenie o viac než 9 000 %! Trhová hodnota giganta Jeffa Bezosa aktuálne dosahuje 830 mld. USD, čím sa v tomto ukazovateli v rámci akciového indexu S&P zaradil na 3. miesto hneď za Apple a Microsoft.

Na Slovensku bola pionierom v predaji akcií cez burzu spoločnosť Asseco Central Europe, poskytovateľ IT služieb v strednej a východnej Európe. V roku 2006, ešte pod názvom Asseco Slovakia, umiestnila svoje akcie na burze vo Varšave, no po desiatich rokoch sa jej vlastníci rozhodli z burzy stiahnuť, dôvody nevysvetlili. Firma len uviedla, že ukončením obchodovania s akciami na burze zníži náklady, ktoré sú spojené s kótovaním akcií na trhu.

V súčasnosti vstúpil na americkú burzu čínsky výrobca mobilných zariadení Xiaomi a ďalší giganti tento krok avizujú. Napríklad ropná spoločnosť Saudi Aramco, alternatívna taxislužba Uber či sprostredkovateľská internetová služba Airbnb. Návrat na akciové parkety oznámila po piatich rokoch aj nadnárodná počítačová spoločnosť Dell.

,,Tieto spoločnosti veľmi pravdepodobne ponúknu investorom zaujímavé výnosy. Vyberanie hrozienok na trhu IPO je však veľmi náročný proces,“ vysvetľuje J. Rosa. ,,Oveľa efektívnejšie je investovať do firiem kótovaných na burze prostredníctvom indexových fondov (ETF), ktorých je na trhu viacero.“

Uviedol, že prísnymi kritériami Acrossu prešiel indexový fond First Trust US Equity Opportunities, zaradený do produktu Créme de la Créme (obsahuje výber najlepších indexových fondov pre slovenského investora). Fond je zameraný na stredne veľké a veľké americké spoločnosti, ktoré vstúpili na burzu v posledných štyroch rokoch. Od uvedenia v apríli 2006 tento fond posilnil o vyše 7 % ročne (vrátane dividend) a do konca júna t. r. porazil o 130 % indexový fond zameraný na 500 najväčších amerických spoločností S&P 500.

TOP 5 tohtoročných IPO v USA

Spoločnosť

Odvetvie

Trhová kapitalizácia

Dátum úpisu akcií

Uvádzacia cena

Záverečná cena

Výkonnosť k 30.6.2018

ARMO BioSciences *

Zdrav. starostlivosť

1 519,6 M

26.1.2018

17 USD

29,74 USD

194,00 %

Goosehead Insurance

Finančné služby

868,5 M

27.4.2018

10 USD

15,75 USD

149,60 %

Evolus

Zdrav. starostlivosť

660,7 M

8.2.2018

12 USD

11,50 USD

133,25 %

Zscaler

Technológie

4357,3 M

16.3.2018

16 USD

33 USD

123,44 %

Inspire Medical Systems

Zdrav. starostlivosť

783,8 M

3.5.2018

16 USD

24,98 USD

122,87 %

* ARMO BioSciences bola 25. 6. 2018 prevzatá spoločnosťou Eli Lilly & Co
 
Zobrazit Galériu

Across Private Investments

Všetky autorove články
Amazon peniaze obchod firma Across akcie Cloud Digital dáta

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať